جلسه ضدایرانی اندیشکده بروکینگز با حضور مشاور کروبی برگزار شد

اندیشکده بروکینگز میزگردی با عنوان'حقوق بشر در ایران برگزار کرد که کنت پولاک پژوهشگر ارشد و مدیر مرکز سابان برای سیاست خاورمیانه در بروکینگز ریاست جلسه را برعهده داشت

پیشاپیش بدلیل استفاده از برخی واژه ها در این میزگرد علیه جمهوری اسلامی ایران و انتشار ادعاهای مطرح شده در این میزگرد ضد ایرانی از مخاطبان خود عذرخواهی می کنیم اما بدلیل پی بردن به ماهیت از این نشست متن کامل آن را منتشر می کنیم.

حماسه نیوز به نقل از فارس، شرکت‌کنندگان حاضر در این میزگرد عبارت بودند از: "جنیو عبدو "(Geneive Abdo) مدیر برنامه ایران در "بنیاد قرن "(Century Foundation)، "فیلو دیبل "(Philo Dibble) جانشین معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، "مارکوس لونینگ "(Markus Loning) کمیسر سیاست حقوق بشر و کمکهای بشردوستانه دفتر خارجی فدرال در برلین و "مجتبی واحدی " ‌مشاور سیاسی مهدی کروبی نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری ایران.

اولین سخنران جلسه عبدو بود که شرح مختصری از گزارش بنیاد قرن و بنیاد "هاینریش بل "(Heinrich Boll) با عنوان "نقض حقوق بشر در ایران در اولویت دستورکار سیاست خارجی: ضرورتی جدید برای دولت¬های آمریکا و اروپا " ارائه نمود.

موضوع نقض حقوق بشر در ایران برخلاف ایالات متحده آمریکا، به دفعات در اروپا مطرح می‌گردد. عبدو اظهارداشت: "وضعیت در ایران پس از انتخابات 2009 رو به وخامت گرایید، نظام از تمرکز بر مخالفان و رهبران احزاب مخالف روی برگردانده و توجه خود را معطوف گروههای جامعه مدنی و دانشجویان نموده است. "

عبدو آزار و اذیت دانشجویان را در ایران تشریح کرده و می‌گوید که مسئولان پرونده دانشجویان را از بین برده و به اجبار آنها را از دانشگاه اخراج می‌کنند. مردم ایران از دولتهای غربی می‌خواهند تا پا به میدان نهاده و "موضع شفافی " در قبال نقض حقوق بشر اتخاذ کنند که تحت لوای حکومت احمدی‌نژاد در حال وقوع است. عبدو تصریح کرد که حتی حامیان رژیم نیز این نقض آشکار حقوق بشر را نفرت‌انگیز می‌دانند بطوریکه این جریان می‌تواند فرصت خوبی برای تغییر افکار عمومی در ایران علیه دولت باشد.

واحدی سخنان خود را با تشریح استراتژی دولت ایران در قبال حقوق بشر قبل و بعد از انتخابات سال 2009 آغاز کرد. وی همچنین افزود: دولت ایران همواره با مسئله حقوق بشر درگیر بوده است اما آنها معمولاً تخلفات خود را تکذیب کرده یا پنهان می‌کنند.

پس از ژوئن 2009 دولت سعی کرد تا از اقدامات مغایر با حقوق بشر علیه جنبش اصلاح‌طلبان استفاده کند. واحدی دلیل آن را ناشی از ترس و وحشت دولت عنوان کرد تا مبادا جنبش سبز موفق شود مشروعیت دولت را به چالش بکشد. پس از گزارشات متعدد مبنی بر کشتار مخالفان، آنها دیگر "چیزی برای از دست دادن " نداشتند، بنابراین رژیم تصمیم گرفت از نقض حقوق بشر برای اعمال فشار بر جنبش اصلاحات استفاده نموده و آنها را تضعیف کند.

واحدی چندین مورد از این اقدامات را برشمرد که دولت ایران پس از انتخابات با هدف بهره‌برداری از عامل وحشت علیه جنبش سبز از آنها سود جست. در ابتدا، وی حادثه تلخ و ننگین زندان کهریزک را شرح داد که در آنجا 145 مرد را در یک اتاق 70 متری حبس کردند. پس از آن، مسئولان زندان 25 مجرم خطرناک را به این سلول منتقل کردند. پس از آن بود که اتهام تجاوز به عنف و ضرب وشتم بر سر زبانها افتاد. واحدی گفت که 16 ماه از وقوع این جرائم گذشت اما هیچ‌کس به عنوان مسئول این حوادث معرفی نشد. سعید مرتضوی از حامیان نزدیک احمدی‌نژاد که نامش در این پرونده به میان آمد، همچنان آزاد است و در برنامه‌های تلویزیون دولتی ظاهر می‌شود.

هرچند حادثه کهریزک برملا شد اما دولت وقت از آن به عنوان یک تهدید غیرمستقیم علیه مخالفان خود استفاده کرد: "اعتراض کنید به کهریزک خواهید رفت. " بنابر اظهارات واحدی دولت برای ارعاب مردم از روش سانسور بهره گرفت تا آنجاکه سایت وابسته به گروههای مخالف و روحانیون رده بالای حکومت و مخالف با احمدی‌نژاد را مسدود کردند. حتی دادستان کل تهران بیانیه‌های خود را از روزنامه‌های وابسته به دولت بازپس گرفت. واحدی افزود: استراتژی دولت تا حدود زیادی موثر افتاد زیرا اعتراضات خیابانی و مقاومت علنی تقریباً ‌فروکش کرده است اما مخالفت با رژیم هنوز در جریان است.

لونینگ بر واکنش جامعه بین‌المللی در قبال وضعیت ایران تاکید داشت و عنوان داشت که "ما (به عنوان جامعه بین‌المللی) باید درباره شرایط موجود موضع شفاف اتخاذ نموده و مقامات ایران را تحت فشار قرار دهیم زیرا این استراتژی مطمئناً موثر خواهد افتاد. " وی همچنین افزود: مسئولان ایران دوست ندارند تا تخلفات آنها برملا شود. بنابر اظهارات لونینگ، آلمان 50 نفر از فعالان ایرانی را برای ادامه زندگی و کار به کشور خود دعوت کرد. این رویکردی است که سایر کشورهای غربی نیز باید آن را دنبال کنند. جامعه بین‌المللی باید به ایران اعلام کند که "از آنها انتظار دارد تا قوانین بین‌المللی و قانونی اساسی خود را ارج نهد. "

دیبل توجه حاضرین در جلسه را به فرمان اجرایی جلب کرد که اخیراً با هدف تحریم اشخاص حقیقی در دولت ایران به دلیل نقض حقوق بشر (از جمله سعید مرتضوی) تصویب شد. برنامه دموکراسی ایران امسال با بودجه‌ای بالغ بر 40 میلیون دلار دنبال می‌شود. اجرای این برنامه دشوار است زیرا جستجوی کسانیکه بتوانند در این برنامه مشارکت نمایند بسیار مشکل است. بنابر اظهارات دیبل، آزادی دسترسی به اینترنت در اولویت این برنامه و وزارت امور خارجه آمریکاست. جزئیات بیشتر درباره این برنامه به دلیل تضمین امنیت افراد فعال در آن انتشار نیافت اما دیبل تاکید کرد نرم‌افزاری در دسترس مردم ایران قرار دارد که بواسطه آن می‌توانند ارتباط خود را با داخل یا خارج از کشور تسهیل نماید.

کنت پولاک جلسه را با طرح این پرسش ادامه داد که چرا رژیم تا این اندازه نسبت به افشای موارد نقض حقوق بشر حساس است. واحدی اولین فردی بود که به این سوال پاسخ گفت: در حقیقت، رژیم اصلاً به این مسئله اهمیت نمی‌دهد. وی افزود: اگر اهمیتی برای این موضوع قائل بودند، خود راساً حوادث یک سال‌ونیم پیش را رقم نمی‌زدند. عبدو با این دیدگاه مخالف بود و خاطرنشان کرد براساس شواهد موجود فشار بین‌المللی و انتقاد برخی از اعضای جامعه روحانیون(که "صلاحیت اسلامی " رژیم را زیر سوال برده است) بر رفتار دولت تاثیر گذارده است.

فرد دیگری پرسید که جمع حاضر چگونه فلسفه وجودی تحریم را تایید می‌کند حال آنکه احزاب مخالف منجمله آقای میرحسین موسوی معتقدند که تصویب اینگونه تحریم‌ها صرفاً‌ تنبیهی برای مردم ایران خواهد بود. در پاسخ، واحدی تصریح کرد: "همگان نیک می‌دانند که تحریم‌های اقتصادی بر زندگی مردم ایران تاثیر منفی خواهد داشت اما کسانیکه نگران این تحریم‌ها هستند، باید بدانند که خود رژیم در بلندمدت وضعیت به مراتب ناگوارتری پیدا می‌کند و اینکه تحریم‌های هدفمند و "هوشمند " می‌تواند وضعیت موجود را تغییر دهد.
سایر سوالات به صورت کلی پرسیده شد. دو مورد از این سوالات به شرح زیر است: آیا جنبش سبز هنوز هم وجود دارد و اینکه "گزینه نظامی " چه تاثیری بر جنبش دموکراسی در ایران خواهد داشت.

عبدو در خصوص پرسش اول گفت: مبارزه از طریق گفتمان "جنبش اجتماعی " و با مشارکت بخشهای ناراضی اجتماع هنوز به صورت پراکنده ادامه دارد. واحدی اذعان کرد که "اگر از میان حوادث متعددی که در ایران به وقوع پوست، یک مورد هم در ایالات متحده آمریکا اتفاق می‌افتاد، شهروندان آمریکایی نیز دست از اعتراض برمی‌داشتند. " وی همچنین افزود که اگر جنبش سبز مرده است، پس چرا دولت به رهبران این جنبش اجازه ملاقات با یکدیگر یا تجدید سازمان را نمی‌دهد؟

واحدی در رابطه با "گزینه نظامی "خاطرنشان کرد که به عنوان یک شهروند ایرانی از حمله نظامی به سرزمین مادری خود حمایت نمی‌کند اما طبیعی است که برخی از رهبران غربی بگویند این گزینه نیز "بر روی میز است " هرچند که این تهدید جدی گرفته نمی‌شود. مشاور سیاسی کروبی به حمله نظامی آمریکا به عراق اشاره کرد و گفت که حمله به ایران هزینه‌های مشابهی در پی خواهد داشت اما اگر با درایت کافی بر رژیم فشار وارد آورند، دیگر نیازی به حمله نظامی نخواهد بود.

در پایان اجلاس، سه پیشنهاد کلیدی به شرح ذیل مطرح گردید:
1- نظارت و افشای موارد نقض حقوق بشر در ایران
o دولت ایران نسبت به انتقادات بین‌المللی پرونده‌های حقوق بشر حساس است و زمانی به مسائل حقوق بشر- بویژه پرونده‌های خاص- اهتمام می‌ورزد که از لحاظ فوریت مشابه با بحث هسته‌ای در بالاترین سطح مسائل کشوری قرار گیرد. بنابراین، ایران باید ثبات کند که مطابق با قوانین بین‌المللی حقوق بشر رفتار می‌کند که البته ادعای آن را نیز دارد. ضمناً، باید به سازمان ملل متحد اجازه دهد تا با هدف نظارت و افشاسازی موارد تخلف، کلیه پرونده‌های حقوق بشر را بررسی نماید. اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و سایر بازیگران بین‌المللی باید رویکردی منسجم اتخاذ کنند تا بدینوسیله ایران را وادار نمایند شرایط لازم برای نظارت را فراهم سازد.
o اتحادیه اروپا و آمریکا در راستای حمایت از این اقدامات باید سیاست جامعی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران اتخاذ نمایند.
2- از حقوق و نیازهای پناهندگان ایرانی حمایت کنید
o تعداد کثیری از پناهندگان سیاسی ایران در ترکیه اقامت دارند که انتظار می‌رود این تعداد در ترکیه و اقصی نقاط جهان افزایش یابد. آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه باید با رفع موانع موجود از درخواست پناهندگی شهروندان ایرانی حمایت کرده و بودجه موردنیاز برای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمانهای غیردولتی فعال در حل بحران پناهندگی در ترکیه را افزایش دهند. دولت آنکارا بویژه باید کلیه امکانات لازم برای پناهندگی شهروندان ایرانی مقیم ترکیه را فراهم نماید.
3- بر کمک‌های خود به سازمانهای غیردولتی حامی جامعه مدنی ایران بیافزایید.
o سازمانهای غیردولتی خارج از ایران برای یاری رساندن به افراد و سازمانهای غیردولتی در داخل ایران به کمکهای بیشتری نیاز دارند. به طور اخص، موسسات خصوصی و دولتها باید بودجه خود را برای کمک به سازمانهای غیردولتی افزایش دهند تا آنها بتوانند کنفرانسی را در خارج از ایران سازماندهی کنند. بدین ترتیب فعالان حقوق بشر ایران می‌توانند آموزشهای لازم را کسب کنند.
o اگر ثابت شود که فعالان حقوق بشر برای شرکت در چنین کنفرانس یا کارگاه آموزشی امکان مسافرت به خارج از کشور را ندارند، پس سازمانهای غیردولتی باید به صورت آنلاین آنها را آموزش دهند.

مجریان این برنامه را بهتر بشناسیم

-جنیو عبدو
جنیو عبدو مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن و سردبیر و موسس سایت InsideIran.org. است. پیش از پیوستن به بنیاد قرن، وی رابط پروژه اتحاد تمدنها برای سازمان ملل متحد بود، پروژه‌ای که دبیرکل سازمان ملل متحد برای بهبود روابط میان جوامع غربی و اسلامی آغاز کرد.
وی سالها به عنوان خبرنگار خارجی در خاورمیانه و جهان اسلام فعالیت نمود. از سال 1998 تا 2001، وی خبرنگار حوزه ایران برای روزنامه انگلیسی گاردین و از ستون‌‌نویسان ثابت مجله اکونومیست بود. عبدو اولین روزنامه‌نگار آمریکایی بود که پس از قطع روابط ایالات متحده آمریکا با ایران پس از انقلاب اسلامی 1979در تهران مستقر شد.
وی نویسنده کتاب "نیست خدایی به جز الله: مصر و پیروزی اسلام "(چاپ دانشگاه آکسفورد، 2009) و از نویسندگان کتاب "پاسخ فقط به خدا: دین و آزادی در ایران قرن بیست‌ویکم "(انتشارات هنری هولت، 2003) است. عنوان آخرین اثر او "مکه و خیابان اصلی: زندگی مسلمانان در آمریکای پس از 11 سپتامبر "(چاپ دانشگاه آکسفورد، 2006) است.

-سباستین گراف
سباستین گراف در ژوئن 2007 به عنوان مدیر برنامه سیاست خارجی و امنیتی و مسائل فراآتلانتیکی به دفتر بنیاد هاینریش بل در واشنگتن دی سی پیوست. پیش از آن نیز به عنوان مشاور ارشد پارلمان اروپا در بروکسل فعالیت می‌کرد.
در این پست سازمانی، وی مواردی نظیر پیوستن کشورهای منطقه بالکان غربی به اتحادیه اروپا، بودجه سازمانی اتحادیه اروپا و بازار داخلی اتحادیه اروپا را بررسی می‌کرد. به عنوان پژوهشگر بنیاد "رابرت بوش "(Robert Bosch)، وی تحقیقات بسیاری در حوزه ایران داشته است و برای انجام تحقیقات خود نیز مدت زمانی را در تهران سپری کرد.
وی که متولد آلمان شرقی است، مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی، علوم اقتصادی و قوم شناسی خود را از دانشگاه لایپزیگ اخذ نموده است.

 

صدای اکبر گنجی هم درآمد

صدای اکبر گنجی هم درآمد

اکبر گنجی طی تحلیلی در سایت رادیوفردا به نمایش ۲۵بهمن اشاره کرد و  نوشت: آرزو را واقعیت «پنداشتن» یا واقعیت «قلمداد» کردن، آدمی را خیال پرداز کرده و به استراتژی های نادرست سوق می دهد. موازنه قوا را باید به درستی ارزیابی کرد. مخالفان را «قوی» نشان دادن و رژیم را «ضعیف» نشان دادن، کار رویاپردازان است. دنیای مجازی مهم است و نقش مهمی در تحولات خاورمیانه و ایران داشته است، اما دنیای مجازی را نباید با دنیای واقعی یکسان پنداشت. رژیم، همچنان می تواند میلیونها تن را در روز ۲۲ بهمن، در سراسر کشور به تظاهرات خیابانی بکشاند.

به گزارش جهان وی همچنین گردانندگان اپوزیسیون سبز را به رفتار قبیله ای متهم کرد و نوشت: آنها که در فقدان قدرت، به شدت قبیله ای عمل می کنند و صدا و مدیریت جنبش را به گونه ای بر می سازند که جز افراد قبیله خودشان کسی در آن حضور ندارد، اگر قدرت دستشان بیفتد چه می کنند؟

وی با تاکید بر اینکه اپوزیسیون به خطا رفته و باعث دوقطبی شدن فضا میان انقلاب و ضد انقلاب شده، به موضع گیری تند برخی چهره های ساکت علیه حرکت ۲۵ بهمن اشاره می کند و می نویسد: وقتی فضا دوقطبی شد میانه ها از بین می روند. میانه هایی چون ناطق نوری و حسن روحانی و میانه نمایانی چون لاریجانی، محسن رضایی و قالیباف به سمت حاکمیت رفته و حرکت ۲۵ بهمن را به شدت محکوم کردند و در واقع به نوعی برخی از شکاف ها در حاکمیت پر شد میانه هایی چون خاتمی و مشارکت هم به حاشیه رانده شدند و صدای آنها شنیده نخواهد شد.
 

افشای جزئیات تکان دهنده از حضور بیگانگان در آشوب 25 بهمن

وزیر اطلاعات گفت: ماموران وزارت اطلاعات در اغتشاش 25 بهمن، دو فرد وابسته به منافقین و سازمان جاسوسی آمریكا(سیا) را بازداشت كردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مصلحی وزیر اطلاعات در برنامه زنده تلویزیونی "دیروز، امروز و فردا " از شبكه سوم سیما، درخصوص حوادث روز 25 بهمن، گفت: نفاق در 25 بهمن به صورت جدی وارد عمل شده بود و اگر ما در این بحث شهیدی داشتیم، شهیدی است كه به دست منافقین به شهادت رسیده است.
وی افزود: در این خصوص فردی دستگیر شده كه مسلح بوده است و از مجموعه نفاق است این فرد برای اقداماتی كه صورت می داد از سوی منافقین ماموریت داشته و افرادی را به شهادت رسانده است.

مصلحی با اشاره به اینكه حتی گلوله ای كه وی شلیك كرده مشخص شده است؛ تصریح كرد: منافقان سعی داشتند وی را از كشور خارج كنند اما توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد و در حال حاضر اطلاعات بسیار مناسبی را در اختیار ماموران قرار داده است.

وی تاكید كرد: همچنین ماموران وزارت اطلاعات در حوادث 25 بهمن فرد دیگری را بازداشت كردند كه مرتبط با سازمان جاسوسی آمریكا( سیا) بوده است.
وزیر اطلاعات گفت: وی اطلاعاتی از صحنه های اغتشاش را با توجه به افرادی كه به كار گمارده بود، دریافت و به سازمان سیا ارائه می كرد.
مصلحی افزود: از مدتی پیش، مأموران وزارت اطلاعات این فرد را رصد اطلاعاتی كرده بودند كه در روز 25 بهمن در صحنه اغتشاشات بازداشت شد.
وی تصریح كرد: این فرد ایرانی است و تحت تأثیر سازمان سیا با این سازمان همكاری داشته است.
وزیر اطلاعات كشورمان همچنین حضور هواداران فتنه در 25 بهمن را ناچیز دانست و گفت: اتفاقا این برنامه افتضاح بزرگی بود و باعث ریزش هواداران جریان فتنه شد.
مصلحی، همچنین ضمن تشریح ماهیت ضدانقلابی، دین‌ستیزانه و براندازانه جریان فتنه، با اشاره به اطلاعات به دست آمده در ارتباط با این جریان، از كشف جزوه ای كه محتوای آن طراحی پله به پله فتنه بود؛ در بازرسی از دفتر یكی از عناصر وابسته به موسوی خبر داد.
وی با بیان اینكه ادبیات جزوه به دست‌آمده دقیقا ادبیات حزب توده است، افزود: در این جزوه براندازی دین در ایران دنبال می‌شود.
وزیر اطلاعات، با اشاره به ترور و شهادت شهیدان علیمحمدی و شهریاری، گفت: پس از دستگیری عاملان این ترورها، مشخص شد شبكه اطلاعاتی موساد به صورت سلولی بوده و كسی كه خانه اجاره می كرده است، به هیچ عنوان از اینكه چه كسی در آن ساكن می شود، مطلع نبود و حتی آنها مراقبت می كردند، فرد اجاره كننده، ساكن منزل را شناسایی نكند.
مصلحی، با اشاره به بخش های زیادی از اعترافات كه هنوز پخش نشده است، تصریح كرد: سرویس اطلاعاتی موساد وقتی از فردی استفاده می كند، او را از بین می برد و در همین مورد هم برای تروریست مورد نظر برنامه داشتند تا او را از بین ببرند.
وی با بیان اینكه در حال حاضر وضع سرویس های اطلاعاتی در منطقه بحرانی است، گفت: پس از موفقیت های اطلاعاتی جمهوری اسلامی، سرویس های اطلاعاتی خصوصا موساد و كشورهایی كه به آنها سرویس می دادند به هم ریخته هستند و در كنسولگری هایشان محدودیت های سنگینی را اعمال كردند تا بتوانند اوضاع را كنترل كنند.
مصلحی درباره مهلت داده شده به اعضای فریب خورده شبكه "ون آراد" برای معرفی خود تا 22 بهمن و اینكه این افراد خود را معرفی كرده اند یا خیر، افزود: استقبال قابل توجهی شد؛ البته شما از من انتظار نداشته باشید كه عدد و رقم بدهم، ولی استقبال خوبی شد و ما در حال بهره برداری های اطلاعاتی هستیم و افرادی كه فریب خوردند، اطلاعات خوبی دادند كه انشاالله در موقع مناسب به اطلاع مردم خواهد رسید.
وی با اشاره به اینكه سرویس های اطلاعاتی متناسب با فرهنگ ما نفوذ می كنند، تصریح كرد: یكی از برنامه های آنها این بود كه به سراغ برخی از خانواده های آقازاده ها می رفتند و از طریق ارتباط فامیلی، دوستی یا فعالیت های علمی و پژوهشی با آنها مرتبط می شدند كه این امر از نكات قابل توجه بهره برداری از آقازاده ها بود.
مصلحی با اشاره به فعالیت های جدی علمی در كشور، گفت: در حال حاضر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در این زمینه فعال شده اند كه یا چهره های علمی ما را از كار بیندازند یا اینكه آنها را همراه خود كنند و برای این كار از راه های دلسوازنه هم استفاده می كنند تا جایی كه فرد در وضعیتی قرار بگیرد كه راه برگشتی نداشته باشد. به این لحاظ می طلبد كه مسئولان و افراد مرجع به اطراف خود توجه بیشتری داشته باشند.
وزیر اطلاعات با اشاره به مجلس ششم، گفت: نفاق، سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه كرد و برخی كشورهای اروپایی، امكانات زیادی در اختیار آنها قرار دادند كه ما اسامی این كشورها را داریم و بخشی از افرادی كه از كشور رفته اند شبكه نفاق آنها را با خود همراه كرده است.
مصلحی، با اشاره به اقدامات منافقین گفت: امروز نفاق از شیوه های جدیدی برای نفوذ در دستگاه های ما استفاده می كند اما ما خط و ربط های آنها را در اختیار داریم.

 

گزارش گویانیوز از كلاهبرداری اول اسفند

 

گزارش گویانیوز از كلاهبرداری اول اسفند
«با وجود تلاش فراوانی كه اپوزیسیون به خرج داد، در روز اول اسفند عملاً هیچ اتفاقی در كردستان نیفتاد، نه تظاهرات و نه تحصن و اعتصاب».

  «با وجود تلاش فراوانی كه اپوزیسیون به خرج داد، در روز اول اسفند عملاً هیچ اتفاقی در كردستان نیفتاد، نه تظاهرات و نه تحصن و اعتصاب».

پایگاه اینترنتی گویانیوز با انتشار این مطلب نوشت: در ساعات اولیه اول اسفند اخباری كذب از سوی شاهدان عینی بی نام و نشان، سر تیتر شبكه های خبری معتبر فارسی و نیز سایتهای اینترنتی شد. بعضاً ادعا شد كه مردم آتش روشن كرده و درگیر شده اند، سقز و كجا و كجا تعطیلند اما حتی یك فیلم و مدرك كوچك هم از این اعتراضات تاكنون بر اینترنت قرار نگرفته است. دوستان فیس بوكی شناخته شده و قابل اطمینان از داخل كه از جمله فعالان شناخته شده فرهنگی هستند در پاسخ به سؤالات خارج نشینان گفتند كه تمامی این اخبار كذب محض بود.

نویسنده این گزارش كه خود از وابستگان به گروهك های ضد انقلاب است، درباره علت این شكست مطلق می نویسد: یكی از علت ها، هیجان زدگی مجازی است. علت دیگر حاملان عنوان بی عمل و از همه مهمتر «فعالان یكشبه» كه تا در داخل كردستانند هیچگونه فعالیت از آنها دیده نمی شود اما به محض خروج از ایران (چه در عراق و چه اروپا و آمریكا) ناگهان در هیبت فعال مدنی و یا روزنامه نگار ظاهر می شوند. علت سوم تمایل شدید به رقابت و خودنمایی در میان فعالان (بویژه در خارج از ایران) است بطوری كه آنها را دچار نخوت كاذب و محاسبه اشتباه و توهم از جایگاه واقعی اجتماعی خود می كند.

گویانیوز در توصیف نهمین علت این شكست می نویسد: «علت دیگر رویش قارچ گونه اسامی نهادهای مدنی گوناگون است كه بیشتر مجازی بوده و در جامعه نمود عملی ندارند. صدور بیانیه های حمایتی این نوع نهادهای مجازی نیز فقط آرایشی اینترنتی است تا نشانه ای از حضور مردمی. در مواردی حتی از قول نهادهایی با نام زنان كه اكنون فعالیت داخلی چندانی ندارند، بیانیه هایی توسط مردان نوشته می شود!!»

گویانیوز عدم شفافیت دعوت كنندگان به اغتشاش را علت دیگر برشمرده و می نویسد: پنهانكاری نتیجه ای جز بی اعتمادی ندارد. عزیزان دعوت كننده به ویژه خارج نشین ها اختفا پیشه می كنند و به دلایل مختلف از معرفی خود به مردم واهمه یا امتناع دارند.
هرچند گویانیوز توضیح بیشتری نداده اما واقعیت این است كه دعوت كنندگان اصلی این قبیل آشوبگری، وابستگان به گروهك های تروریستی هستند كه دستشان به خون مردم آلوده است و همزمان، مانند مزدور برای سرویس های جاسوسی غرب عمل می كنند.

 

کتاب هاشمی درباره فتنه/ برنامه جذب سیدحسن خمینی/ حقوق میلیونی میرحسین و ...

خبرنگاران در جریان پیگیری های خبری، به زمزمه ها و گفته می شود هایی بر می خورند که مهمان کردن مخاطبان به این شنیده ها خالی از لطف نیست.

 

*گفته می شود با شناسایی ویلایی متعلق به مهدی هاشمی در فیروزکوه ، اسناد جدیدی مربوط به دخالت های وی در انتخابات دهم ریاست جمهوری به دست آمده است.

* شنیده ایم هاشمی رفسنجانی اخیرا در دیدار جمعی از چهره های سیاسی گفته به زودی کتابی از وی منتشر می شود که حاوی نظرات و دیدگاه های وی قبل و بعد از انتخابات 88 و حوادث پس از آن می باشد. هاشمی همچنین مدعی شده در این کتاب وی ثابت کرده که پیش از دیگران پیش بینی فتنه را کرده است.


*گفته می شود سازمان ملی جوانان حدود 200 میلیون تومان به ساخت فیلم تازه حاتمی کیا که در آن رگه های حمایت از جریان فتنه مشاهده می شود، کمک کرده و هیچ نظارتی هم بر ساخت آن نداشته است. 

*در جلسه اخیر مجمع روحانیون برخی اعضا نسبت به دوری گزیدن سید حسن خمینی از جلسات اصلاح طلبان اظهار نگرانی کرده و مصوب کرده اند این سه محور جهت جذب سید حسن در دستور کار قرار بگیرد.1- فعالیت های علمی و دیدارهای سید حسن تحت پوشش کامل رسانه های اصلاح طلب قرار بگیرد.2- برای وی در خبرها و مراسم ها لقب آیت الله استفاده شود.3- اگرچه سید حسن خمینی از شرکت در جلسات سیاسی پرهیز دارد اما او را به گعده ها و مراسم ها دعوت نمایند.

*برنامه پر مخاطب"صرفا جهت اطلاع" که شب های جمعه از بخش های مختلف خبری پخش می شود در هفته های اخیر با افت کیفیت مواجه شده است. شنیده ایم برخی مسوولان که تحمل انتقادهای و لو مشفقانه را ندارند طی تماس های متعدد با مسئولان صداوسیما خواستار قطع کامل یا ایجاد محدودیت در روند پرداختن این برنامه به عملکرد مسئولان شدند. همین موضوع باعث ایجاد محدودیت در قسمت های اخیر این برنامه شده، به گونه ای که کمتر بصورت مستقیم به عملکرد و سخنان مسئولان می پردازد.

*در جریان سفر علی لاریجانی به استان فارس جهت شرکت در همایش" جهرم و انقلاب اسلامی" استاندار فارس وی را همراهی نکرده است. همچنین در جریان سخنرانی رئیس مجلس در این همایش تعدادی افراد مشکوک با سردادن شعارهایی علیه لاریجانی و همچنین در حمایت از استاندار! سعی در برهم زدن جلسه سخنرانی وی را داشتند.


* استعفای سقای بی ریا رسما از سوی دکتر احمدی نژاد پذیرفته شده است. شنیده ایم یکی از شاگردان آیت الله مصباح یزدی جایگزین سقای بی ریا در پست مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت خواهد شد.

* شنیده ایم علیرغم تاکیدات و توصیه های صورت گرفته، در لایحه بودجه سال 90 هیچ گونه افزایشی در بودجه قوه قضاییه صورت نپذیرفته است. در سال 89 هم افزایش قابل توجهی در بودجه این قوه صورت نگرفته بود.

* بالاخره با رای کمیته انتظامی دانشگاه تربیت مدرس عضویت میر حسین موسوی در هیات علمی این دانشگاه به حالت تعلیق در آمد و کلیه حقوق و مزایای وی قطع و پرونده وی به دادگستری ارسال شد. گفته می شود تا بهمن ماه حقوق حدودا چهار میلیونی موسوی به حسابش ریخته می شده است!


* یک شرکت واردات لوازم ساختمانی که متعلق به فرقه صهیونیستی بهاییت است اقدام به واردات حجم گسترده ای سرامیک و شیر آلات از کشور چین نموده است. نام این شرکت برگرفته از لوتوس معبد بهاییان در هند است.

 

*قرار است روسای جمهور و حاکمان کشورهای قطر، عمان، عراق،تاجیکستان،ترکیه،ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان،پاکستان و افغانستان برای گرامیداشت عید نوروز به تهران سفر کنند. دعوتنامه های این مراسم را وزرا و معاونان رئیس جمهور خواهند برد. قرار بود این مراسم در تخت جمشید برگزار شود که با مخالفت هایی همراه شده و به همین دلیل به تهران منتقل شده است.

*در ارزیابی های صورت گرفته ، میزان حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال به ویژه در تهران بیش از 25 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته که کارشناسان این افزایش را مربوط به حمایت مردم ایران از موج بیداری اسلامی در منطقه به ویژه قیام مردم مصر می دانند.