شكست خوردگان روز كارگر

 

 

از همان ابتدای شكل گیری انقلاب اسلامی برخی جریانهای انحرافی بالاخص گروهكهای چپ ماركسیستی تلاش داشتند تا با نفوذ در اقشار مهم و تاثیرگذار در جامعه زمام امور را در اختیار گرفته و از این اقشار به عنوان اهرم فشاری بر حكومت در جهت سهم خواهی و پیگیری مطالبات زیاده‌خواهانه حزبی خود بهره‌برداری كنند.

در همین شرایط بود كه گروهكهای ضدانقلاب شعارهای مختلفی را به نفع معلمان و كارگران و طبقه محرومان سر دادند و از سوی دیگر ایادی خود را برای نفوذ در این محافل آماده ساخته و اعزام نمودند. اما این فتنه با درایت و هوشیاری معلمان و كارگران حزب اللهی و انقلابی و درایت و تیزهوشی حضرت امام(ره) مهار گردید و فتنه گران ره به جایی نبردند. در همین ایام كه فتنه گران آماده سوء استفاده از روز جهانی كارگر مصادف با 11 اردییهشت می شدند، حضرت امام(ره) با صدور پیامی مهم، حمایت همه جانبه انقلاب را از طبقات کارگری اعلام داشت و کارگران نیز به ندای امام لبیک گفته و حمایت همه جانبه خود را از انقلاب اعلام نمودند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قریب به ده سال پیش در دیدار با معلمان و كارگران به ماجرای فتنه ضدانقلاب در سوء استفاده از این دو قشر محوری در جامعه چنین اشاره می‌كنند: «یكی از كارهای مهم هر دو قشر، مبارزه با كسانی بود كه می‌خواستند یا مدارس و كلاسها را تعطیل كنند، یا كارخانه‌ها و كارگاهها را به تعطیلی بكشانند. یقیناً بعضی از شما می‌دانید كه بسیار سعی و تلاش شد كه جمهوری اسلامی با اعتصابهای كارگری مواجه شود. چه كسانی در مقابل اینها ایستادند؟ خودِ كارگران. خواستند مدارس را تعطیل كنند؛ چه كسی در مقابلشان ایستاد؟ خود معلمان. اینها پیش خدا بسیار اجر و قیمت دارد. امروز هم همین‌طور است. امروز هم انسان زمزمه‌هایی را می‌شنود كه به مناسبت فلان مسأله، فلان قانون، فلان بهانه، عدّه‌ای سعی می‌كنند، یا بعضی از مراكز تلاشِ سازمان یافته می‌كنند، شاید بتوانند به‌نحوی بدنه‌ی كارگری كشور را فلج كنند! می‌دانید چه بر سر كشور می‌آید؟ آنها این را می‌خواهند. آنها حقوق كارگر را دنبال نمی‌كنند. سعی آنها این است كه این راه سختی را كه امروز دولت و مسؤولان در پیش دارند و عرق‌ریزان و تلاش‌كنان و با توكّل به خدا در مقابل این همه توطئه‌ی متراكم - محاصره‌های اقتصادی، خباثتهای استكبار جهانی، كارشكنیها، مانع‌تراشیها - پیش می‌روند، متوقّف كنند. چگونه؟ نگذارند كار در كشور باقی بماند و بدنه‌ی كارگری را از كار منفك كنند تا فلج شود. اگر در جامعه رونق اقتصادی نباشد، اگر تولید كار و تولید ثروت نباشد، از جمله كسانی كه در درجه‌ی اوّل بیشترین صدمه را خواهند دید، باز هم همین قشرهای مستضعف و محروم و بخصوص قشرهای كارگری هستند. دشمن این را می‌خواهد.« (14/2/79)

با نزدیك شدن به سالگرد روز جهانی كارگر، فتنه گران جدید سبزپوش كه از هر فرصتی قصد سوء استفاده را دارند، تلاش دارند تا با "تداوم راه فتنه‌گران قدیم" چهره واقعی خود را بیش از پیش عیان سازند. سران فتنه که با حماسه بزرگ ملت در 9 دی ماه و 22 بهمن در محاق قرار گرفته­اند، در سال جدید تلاش دارند تا به قول خود "با همه قشرهای اجتماعی پیوند خورده و مسائل آنها را مطرح کند!" در این میان موسوی که در پیام نوروزی خود اعلام داشته بود که «فتنه سبز اول باید دامنه امواج خود را به همه اقشار، قومیت‌ها و استان‌ها بکشاند» در دیدار با بخشی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب, به همین سیاست تاکید داشته و با تبیین مساله اعلام می‌دارد: «جنبش سبز باید با همه قشرهای اجتماعی پیوند خورد و مسائل آنها را مطرح کند. کارگران و معلمان و ... هدف جنبش سبز ایجاد زندگی بهتر برای همه و به ویژه اقشار فرودست و آسیب پذیر اجتماعی است. ما باید در جامعه از کارگران و کارآفرینان بطور توامان دفاع کنیم و اینکه منافع این دو قشر بهم گره خورده و در تعامل مثبت با یگدیگر قرار دارد و اینکه تعامل سازنده این دو باعث پیشرفت و توسعه جامعه می‌شود. جامعه معلمان ما که قشر وسیعی را در بر می‌گیرد و نقشی مهم و سرنوشت ساز در حیات اجتماعی ما دارند مسائلشان باید مطرح و پیگیری شود ، و همینطور دیگر اقشار و گروهها.»

در پی این سخنان بود كه وبلاگها و سایتهای ضدانقلاب حامی فتنه سبز تبلیغات گسترده‌ای را تحت عنوان "روز کارگر سبز" و "روز معلم سبز" در فضای توهم‌آلود مجازی توسط فتنه‌گران آغاز كرده‌اند. همچنین اخباری مبنی بر رایزنی با برخی از جریانهای کارگری برای ایجاد اغتشاش در روز جهانی کارگر نقل گردیده که البته با هوشیاری جریانهای کارگری ناکام مانده است.

همچنین برخی از منابع خبری از فراخوان گروهك منافقین برای اغتشاش به منظور حمایت از موسوی و فتنه سبز در روزگارگر و معلم (11 و 12 اردیبهشت ) خبر می‌دهند. این فراخوان در حالی داده شده است كه اطلاعات از محافل فتنه‌گران در داخل كشور حاكی است كه آنها در این دو روز قصد دارند با دامن زدن به اعتراضات كارگری و تجمع در مقابل ادارات دولتی جریان فتنه را احیا كنند. آنها به همین منظور رایزنی‌های را با برخی از شبكه های ماهواره ای ضد انقلاب داشته اند. جریان فتنه‌گر همچنان بر افزایش تحرك در محیط های دانشجویی از طرقی مثل اعتراض به بازداشت های حوادث پس از انتخابات تأكید دارد.

همچنین سایتها و وبلاگهای ضدانقلاب اخبار كذبی مبنی بر برگزاری راهپیمایی و تجمع كارگری در روز شنبه در میدان انقلاب و مقابل وزارت كار در خیابان آزادی را منتشر ساخته اند كه بنظر می رسد بیشتر به قصد ایجاد جنجال و التهاب در جامعه منتشر گردیده و چنین تجمع كارگری در دستور كار تشكلهای كارگری قرار ندارد. در همین راستا "علیرضا محجوب" دبیركل خانه كارگر روز سه شنبه در نشست خبری که در محل خانه کارگر برگزار شد، برنامه‌های هفته ‌کارگر را که از روز پنجم تا یازدهم اریبهشت ادامه دارد، تشریح کرد كه در آن به برگزاری تجمع كارگری در روز 11 اردیبهشت اشاره نشده است.

در مورد اقدام فوق توجه به چند نكته ضروری است:

1- تلاش برای بسط دادن فتنه سبز به سمت آنچه موسوی اقشار فرودست نامیده است، حكایت از ریزش شدید هواداران فتنه در طبقات متوسط و بالایی دارد كه فتنه گران مدعی بودند، پایگاه اصلی این جریان را شكل می‌دهند! از دست دادن مراسمی مهمی چون 13 آبان و 16 آذر و مهار فتنه در دانشگاه توسط دانشجویان انقلابی حكایت از ناتوانی اندك هواداران فتنه گران حتی در محیطی چون دانشگاه است كه بنظر می‌رسد طبق ادعای فتنه گران از پتانسیل بیشتری برای آنها برخوردار است.

2- طرح شعارهای عدالت خواهانه و توجه به طبقات محروم و مستضعف جامعه توسط جریان اصولگرا و در راس آن دكتر احمدی ن‍ژاد و تلاش همه جانبه دولت نهم و دهم در ایجاد رفاه و حل مشكلات محرومین، آنچنان استوار و مورد توجه مستضعفین جامعه قرار گرفته كه سیاستمداران روشنفكر با ذائقه های لیبرالیستی  ناتوان از جلب نظر آنها خواهند بود. در نتیجه جریانی كه ناتوان از جذب هوادار در میان طبقات بالاست، به طریق اولی نخواهد توانست از میان طبقات پائین جامعه كه اكثریت مطلق آنها دل در گرو احمدی ن‍ژاد داشته و در دو دوره متوالی به وی رای داده‌اند عضوگیری كند!

همچنین تلاش برای ارائه چهره‌ای كارگری از موسوی در انتخابات دهم و ایراد سخن با ادبیات محاوره‌ای و عوامفریبانه، نیز پروژه شكست خورده‌ای است كه در انتخابات 22 خرداد به عینه شاهد آن بودیم. امروز دیگر موسوی به ظاهر "پرولتر" دهه 60، به "بورژوایی تمام عیار" تبدیل شده كه "ذائقه های روشنفكری" آن بر "تعلقات كارگری" و شعارهای "عدالت محور" فائق آمده است. شعارهای امروز موسوی را با نگاهی خوشبینانه می‌توان در قالب تداوم پروژه توسعه سیاسی دولت دوم خرداد (بخوانید "پروژه سكولاریزاسیون"!) تفسیر نمود كه با خواسته های طبقات محروم بیگانه است و رای توده های ملت در انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم، رای به نفی این رویكرد بود.

بهر حال بنظر می‌رسد جریان فتنه خود به ابتر بودن این اقدام بیش از دیگران آگاه است، ولیكن در وضعیت كنونی چاره‌ای جز تلاش بیهوده ندارد تا با تداوم فتنه گری و ناامن سازی ذهنی جامعه، چند صباحی دیگر خود را زنده نشان دهد.

 

تجهیز جریان سبز برای سوء استفاده از روز كارگر
تجهیز جریان سبز برای سوء استفاده از روز كارگر

                

پیاده نظام جریان سبز از حالا برای ایجاد آشوب و اغتشاش در روز جهانی كارگر خودشان را تجهیز می كنند.
  روز یازدهم اردیبهشت مصادف با روزجهانی كارگر است و بر اساس سنوات گذشته در این روز كارگران خواسته های صنفی خودشان را بیان می كنند.
اما سران جریان سبز وپیاده نظام این جریان انحرافی و ضد ملی  با برنامه ریزی و ساماندهی نیروهای خودشان قصد دارند در این روز دست به اغتشاش و آشوب بزنند و به نام كارگران  اهداف سیاسی و براندازانه خودشان را دنبال كنند.
بر همین اساس  لیدرهای جریان سبز در فضای وب در سایت های ضد انقلاب دنباله ؛ بالاترین ؛ یوتویوب و.. با اطلاع رسانی و انجام حركات ایذایی برای ایجاد آشوب در روز كارگر خود را تجهیز می كنند.
این جریان انحرافی كه از بعد از یوم الله 22 بهمن زمین گیر شد از هر فرصتی برای عرض اندام استفاده می كند و در راستای اهداف شوم خود قصد دارند در روز جهانی كارگر در یكی از میدان های تهران تجمع كرده و دست به اعمال و رفتار ساختارشكنانه بزنند.
باید گفت كه در همین راستا و در جهت ساماندهی نیروهای جریان انحرافی سبز شب گذشته چندی از سیاسیون و لیدرهای شناخته شده این جریان در یكی از دانشگاه های تهران گرد هم جمع شده و راهكارهای لازم برای ایجاد آشوب در روز جهانی كارگر را مورد بررسی قرار دادند. 

تسخیر خیابان‌ها در روز كارگر، البته باز هم در فضای مجازی
IRNON.com

تسخیر خیابان‌ها در روز كارگر، البته باز هم در فضای مجازی
 

تسخیر خیابان‌ها در روز كارگر، البته باز هم در فضای مجازی، عنوانی است كه اخبار ویژه امروز روزنامه كیهان را تشكیل می‌دهد.


 

اخبار ویژه امروز روزنامه كیهان به شرح زیر است:

* تسخیر خیابان‌ها در روز كارگر، البته باز هم در فضای مجازی
كوه تبلیغات تحریك آمیز رسانه های ضدانقلاب برای ایجاد تشنج در روز كارگر حتی موش هم نزایید.
ده ها رسانه ضدانقلابی طی یك ماه اخیر (پس از تعطیلات نوروز) چنین القا می‌كردند كه تشنجات خیابانی چند ماهه پس از انتخابات، مجدداً در روز 11 اردیبهشت باز تولید خواهد شد.
رسانه های به هم زنجیر شده ای نظیر صدای آمریكا، رادیو فردا، بی بی سی، گویانیوز، رادیو فرانسه، دویچه وله، بالاترین، فیس بوك، تویتر، رادیو زمانه، كلمه، نوروز، روزنت، اخبار روز، ایران امروز و... در روزهای اخیر با استناد به بیانیه ها و اظهارات موسوی، كروبی، سازمان مجاهدین و جبهه مشاركت و ضمن تشدید تبلیغات خود، زمان و مكان تجمعات را نیز اعلام می كردند اما همین رسانه ها دیروز با روشن شدن دروغ های تكراری به چند روش عمل كردند.
برخی از آنها ترجیح دادند مطلقاً سكوت كنند و به روی خود نیاورند كه دست كم 20 روز بود وعده اغتشاش می دادند. دسته دوم استفاده از تصاویر آرشیوی! را با چاشنی دروغ پردازی برگزیدند و برای خود افسانه هایی ساختند تا اصطلاحاً از رو نرفته باشند و برای برخی مخاطبان خاص ضد انقلاب و ایزوله شده پشت صفحات مجازی - به ویژه در خارج كشور- روحیه بدهند كه فتنه نمرده است.
در این میان رادیو فردا و دویچه وله و برخی رسانه های مشابه به استناد سایت موسوی (وابسته به موسوی) و جرس (وابسته به باند مهاجرانی) مدعی شدند فضای تهران امنیتی(!) بوده است.
در این میان سایت گویانیوز روز شنبه، روز پركاری را از حیث تحریك و فریب پشت سر گذاشت به نحوی كه بعد از ظهر همان روز خبرهای جعلی منتشر می كرد، از جمله «مردم از چند جهت به سوی وزارت كار در حال حركتند. هزاران نفر تظاهرات را آغاز كردند. هر لحظه بر تعداد جمعیت افزوده می شود(!) نیروهای سركوبگر كار ویژه، سپاه، بسیجی ها و انتظامی، منطقه را به صورت پادگان درآورده اند(!)
این تحمیق‌ها در حالی بود كه دیروز یكشنبه پس از روشن شدن واقعیت، یكی از كاربران سایت بالاترین با انتقاد از بی عرضگی مطلق ضدانقلاب نوشت: دیروز مقابل وزارت كار حتی عابرین هم كم بودند. در مناسبت های بعدی هم می خواهیم همین طور ضعیف عمل كنیم؟ آخه دوستان من، همرزمان محترم! دیگر جنبش یك ساله ما كودك نیست!
برای من خیلی جالب است وقتی می بینم فعال ترین دانشجویان هم كلاسی من در دانشگاه آزاد به قرار جنبش برای تظاهرات روز كارگر بی اعتناست. چه برسه به یك شهروند عادی! باور كنید همین طور پیش بره، 22 خرداد را هم از دست می دهیم و چیزی جز یأس برای ما نخواهد داشت.
سایت جرس هم پس از اینكه آب ها از آسیاب افتاد و برای چندمین بار سنگ روی یخ شد، نوشت: «تاكتیك راهپیمایی قطعاً اشتباه است. از اینكه خلاف موج شما حركت می كنم از همه دوستان سبز عذرخواهی می كنم.
من تاكنون در هیچ تجمعی از تجمع سبزها نبوده كه شركت نكرده باشم اما راهپیمایی در شرایط فعلی بعنوان محور اصلی حركت جنبش سبز قطعاً اشتباه است چرا كه هر روشی كه جنبش سبز اتخاذ می كند باید 1- حتماً میلیونی باشد. 2- كمترین خسارت و بیشترین بازدهی را داشته باشد 3- رو به گسترش باشد- یعنی تا حد امكان و روز بروز به پتانسیل نهائی جنبش سبز یعنی همه كسانی كه در بیست و دو خرداد به احمدی نژاد رأی ندادند (شامل تحریمی ها و طرفداران محسن رضائی و حتی سهام عدالتی ها) نزدیك شود- نه اینكه آنچه داشت را از دست بدهد 4- پیوسته باشد 5- نتیجه آن ملموس و روشن باشد و موفقیت روش كاملاً آشكار باشد. حال یك بررسی منصفانه نشان می دهد كه تاكتیك راهپیمایی در بهترین روزهای خود فقط شرطهای شماره یك و پنج را برآورده كرده است و بعد از بیست و دو بهمن آنها نیز از دست رفته است.»
به نظر می رسد با توجه به گزارش سایت بالاترین خوب است مسئولان شهری از شبكه فتنه گران برای كاستن از حجم ترافیك استفاده كنند! 

بیانات امام خامنه ای در دیدار هزاران نفر از كارگران سراسركشور


كارگر ایرانىِ باغیرت و باشرف، كار را پیكار خود میداند، مبارزه‌ى خود میداند. شما با كارتان دارید مبارزه میكنید با آن كسانى كه میخواهند كشور را به ورطه‌ى سقوط اقتصادى و ركود اقتصادى و شكست اقتصادى بكشانند.

جهاد اقتصادى متوجه یك نكته‌ى اساسى است در مسئله‌ى اداره‌ى كشور و مدیریت كشور؛ و آن این است كه امروز دشمن براى مبارزه‌ى با اسلام و جمهورى اسلامى، بر روى مسئله‌ى اقتصاد متمركز شده است. نه اینكه عرصه‌هاى دیگر را فراموش كردند؛ نه، در زمینه‌ى فرهنگ و در زمینه‌ى امنیت و در زمینه‌ى سیاست و در همه‌ى زمینه‌ها علیه نظام جمهورى اسلامى آنچه از دستشان برمى‌آید، میكنند - حالا شكست میخورند، مطلب دیگرى است؛ اما آنها تلاش خودشان را میكنند - لیكن تمركز عمده‌ى آنها بر روى مسائل اقتصادى است. براى اینكه مردم را از دولت جدا كنند، از نظام جدا كنند، فاصله و شكاف ایجاد كنند، دنبال این هستند كه در مسئله‌ى اقتصادى كشور مشكل ایجاد كنند. پس جهاد اقتصادى لازم است

در سال جهاد اقتصادى، به نظر من یكى از قلمهاى مجاهدت اقتصادى مردم این است كه بروند سراغ كالاى ساخت داخل؛ آن را بخواهند. البته این طرف قضیه هم این است كه كالاى ساخت داخل بایستى قانع‌كننده باشد؛ بایستى دوامش، استحكامش، مرغوبیتش جورى باشد كه مشترى را قانع كند؛ این هر دو در كنار هم، یك كار لازم و واجبى است.

بیانات در دیدار هزاران نفر از كارگران سراسركشور


بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خوشامد عرض میكنیم به همه‌ى شما برادران و خواهران عزیزِ فعال در عرصه‌ى كار و فضاى كارگرى. این یك فرصتى است براى بنده‌ى حقیر كه هر سال این توفیق را پیدا كنم كه با جمع شما دقایقى بنشینیم و عرایضى عرض كنیم.

مسئله‌ى كار و شأن كارگر و حد كارگر و جایگاه كارگر، هم در اسلام و هم در منطق عقلائى، مسئله‌ى بسیار مهمى است. در منطق عقلائى، اگر انسان ملاحظه كند در سلسله‌ى نیازهاى حیاتى خود، حلقه‌ى مربوط به كار، یك حلقه‌ى اساسى و تعیین كننده است. یعنى اگر همه‌ى پولهاى عالم را هم جمع كنند، عنصر كار و كارگر در كنار آن نباشد، همه‌ى نیازهاى انسان بر زمین میماند. پول را نه میشود خورد، نه میشود پوشید، نه میشود استفاده كرد. آن چیزى كه از ثروت انسانها و نعمتهاى روى زمین، نیازهاى انسان را تأمین میكند، عنصر كار است. كار هم متكى به كارگر است. بنابراین نقش بازوى توانا و سرپنجه‌ى ماهر و ذهن و ذوق و سلیقه‌ى كارگر در حیات انسان - چه حیات فردى‌اش، چه حیات اجتماعى‌اش - یك امر واضحِ عقلائى است. آن كسانى كه به قشر كارگر و مجموعه‌ى كارگرى بى‌توجهى و بى‌اعتنائى میكنند، در حقیقت این نقش اساسى و مهم را نمى‌بینند یا ندیده میگیرند. آن كسانى هم كه كارگر را در كنار ابزار كار، مثل یك وسیله به حساب مى‌آورند، همین جور. این، منطق عقلائى است و منطق كاملاً درستى است؛ لیكن بالاتر از این، منطق اسلام است. اسلام همین كارى را كه ما میكنیم، سرپنجه‌ى كارگر انجام میدهد و نانى براى خود و دیگران فراهم مى‌آورد، عبادت و عمل صالح میداند. یعنى مسئله‌ى كارگر و كارى كه انجام میدهد، محدود و محصور نیست به زندگى این دنیا؛ بلكه خداى متعال در نقشه‌ى جامع زندگىِ طولانى بشر در دنیا و آخرت، براى این حقیقت، براى این پدیده - یعنى پدیده‌ى كار - یك جایگاه والائى درست كرده است. پیغمبر اكرم فرمود: «هذه ید لا تمسّها النّار». وقتى پیغمبر دست كارگر را گرفت و بوسید، همه تعجب كردند. حضرت فرمود: این دستى است كه آتش آن را لمس نمیكند؛ این دستى است كه به آتش نمیرسد. یعنى نماز شب هم كه میخوانیم، قرآن هم كه میخوانیم، توسل هم كه به خداى متعال میكنیم، در واقع حجابهاى بین خودمان و آتش را ایجاد میكنیم. كار هم كه میكنیم، با همین كار، بین خودمان و آتش، ایجاد مانع و حجاب میكنیم. این خیلى چیز بالائى است، خیلى چیز مهمى است. این، نگاه اسلام است.

خب، حالا بیائیم به جامعه‌ى كارگرى. من آنچه كه مربوط به كشور خودمان و بخصوص مربوط به دوره‌ى انقلاب و مبارزات است، عرض میكنم. اولاً كارگرها در به ثمر رسیدن مبارزات ملت ایران، یك نقش مهمى ایفاء كردند. اگر جامعه‌ى كارگرى - عمدتاً در نفت و در برخى از جاهاى حساس و مهم دیگر - وارد میدان نمیشدند، مشكلاتى بر سر راه پیروزى انقلاب باقى میماند. بعد مسئله‌ى دفاع مقدس پیش آمد. قبل از دفاع مقدس، همین مسائلِ اوائل انقلاب پیش آمد - كه خیلى از شما جوانها یا نبودید، یا یادتان نیست؛ ما از نزدیك شاهد بودیم - و كارگران و جامعه‌ى كارگرى كشور نقش ایفاء كردند. خود من در روزهاى بیست و یك و بیست و دوى بهمن توى یكى از همین كارخانجات نزدیك تهران در بین كارگرها بودم و از نزدیك شاهد بودم كه چطور عوامل و عناصر تحریك شده‌ى چپِ آن روز - یعنى كمونیستها و دنباله‌هاشان - میخواهند از یك جا یك حركتِ به اصطلاح كارگرى را شروع كنند و انقلاب اسلامى را تبدیل كنند به یك انقلاب كمونیستى و ماركسیستى. این كار داشت در تهران انجام میگرفت. آن كه در مقابل اینها ایستاد، كارگرها بودند. البته آن كارخانه چند صد نفر بیشتر كارگر نداشت، اما آن را مبدأ كار قرار داده بودند. ما هم رفتیم آنجا در بین كارگرها، كارگرها صداى دین را صداى آشنا شناختند. آنها بنده را هم نمیشناختند - من یك طلبه‌ى معمولى بودم - اما دیدند صداى دین، صداى آشناست؛ صداى ضد دین‌ها، صداى ناآشنا و بیگانه بود؛ برایشان منكَر بود. اگر از كارگرهاى آن روزِ آن كارخانه كسانى باشند این حرف را بشنوند و بنشینند شرح بدهند قضایاى آن سه چهار شبانه‌روزى كه تقریباً ما آنجا میرفتیم مى‌آمدیم - ساعتها من آنجا میماندم - یك تجربه‌ى عجیب و مهمى در كشور است. كارگرها اینجورى نقش ایفاء كردند. یعنى آن كسانى كه میخواستند جامعه‌ى كارگرى را در مقابل اسلام و جمهورى اسلامى عَلم كنند، به دست خود كارگرها سیلى و تودهنى خوردند. در طول این سالها همیشه همین جور بوده، تا امروز هم همین جور است. بعد هم قضیه‌ى دفاع مقدس و آن هشت سال و حضور وسیع و عظیم كارگران در این عرصه پیش آمد. بعد هم حضور در میدان كار بوده است.

جمله‌اى در سرود این برادران عزیز بود: «عرصه‌ى كار، عرصه‌ى پیكار ماست». این جمله، راست است. كارگر ایرانىِ باغیرت و باشرف، كار را پیكار خود میداند، مبارزه‌ى خود میداند. شما با كارتان دارید مبارزه میكنید با آن كسانى كه میخواهند كشور را به ورطه‌ى سقوط اقتصادى و ركود اقتصادى و شكست اقتصادى بكشانند. جامعه‌ى كارگرى عزیز ما در سرتاسر كشور بداند؛ امروز كارى كه شما انجام میدهید - كار مجدّانه، كار مبتكرانه، كار مبتنى بر ذوق و سلیقه و شیوائى ذهن ایرانى - یك پیكار است، یك مبارزه است. شما با كارتان دارید با دنیاى استكبار مبارزه میكنید؛ این را همه باید توجه داشته باشند.

خب، آنچه در كشور ما و در نظام جمهورى اسلامى پیش آمد و بحمداللَّه در جریان است، محیط صفا و محبت و برادرى بین اطراف كار است. نه اینكه كسانى نمیخواهند به كارگر ظلم كنند، نه اینكه یك جاهائى ممكن است حقوقى نادیده گرفته نشود یا نیازهائى مورد توجه قرار نگیرد؛ خب، از این قبیل چیزها هست؛ لیكن سیاست نظام، سیاست مسئولان، جریان كلى حاكم بر نظام اسلامى، ایجاد همدلى، همفكرى، همكارى و صمیمیت بین اطراف كار است؛ هم كارفرما، هم كارگر، هم مسئولین دولتى. این چیزهائى كه الان وزیر محترم و گرامى كار و امور اجتماعى بیان كردند، چیزهاى مهمى است؛ بعضى از اینها انجام گرفته است، بعضى هم با صبر و حوصله و پشتكار و تا آنجائى كه ممكن است با شتاب، باید انجام بگیرد و پیش برود. ما باید ان‌شاءاللَّه به فضل الهى، جامعه‌ى كارگرى‌مان یكى از جوامع برخوردار و بهره‌مند جامعه باشد.

امسال سال جهاد اقتصادى است. جهاد اقتصادى متوجه یك نكته‌ى اساسى است در مسئله‌ى اداره‌ى كشور و مدیریت كشور؛ و آن این است كه امروز دشمن براى مبارزه‌ى با اسلام و جمهورى اسلامى، بر روى مسئله‌ى اقتصاد متمركز شده است. نه اینكه عرصه‌هاى دیگر را فراموش كردند؛ نه، در زمینه‌ى فرهنگ و در زمینه‌ى امنیت و در زمینه‌ى سیاست و در همه‌ى زمینه‌ها علیه نظام جمهورى اسلامى آنچه از دستشان برمى‌آید، میكنند - حالا شكست میخورند، مطلب دیگرى است؛ اما آنها تلاش خودشان را میكنند - لیكن تمركز عمده‌ى آنها بر روى مسائل اقتصادى است. براى اینكه مردم را از دولت جدا كنند، از نظام جدا كنند، فاصله و شكاف ایجاد كنند، دنبال این هستند كه در مسئله‌ى اقتصادى كشور مشكل ایجاد كنند. پس جهاد اقتصادى لازم است؛ یعنى همین مبارزه، همین پیكار، منتها جهادگونه، با همه‌ى توان، با همه‌ى وجود، با قصد خالص، با فهم و بصیرتِ اینكه داریم چه كار میكنیم. سال جهاد اقتصادى معنایش این است. بخشهاى اقتصادى كشور در همه‌ى قسمتهاى دولتى و غیر دولتى اگر به توفیق الهى پایبند به این مجاهدت باشند، یك جهش به وجود خواهد آمد و همه‌ى مردم در این موفقیت سهیمند.

آنچه كه من به جامعه‌ى كارگرى سفارش میكنم، اتقان و محكم‌كارى است. این حدیث را من مكرر خوانده‌ام كه فرمود: «رحم اللَّه امرء عمل عملا فأتقنه». پیغمبر میفرماید: كار را محكم باید انجام داد، درست باید انجام داد؛ رحمت خدا بر چنین كسى.

ما باید كارى كنیم كه كالاى ایرانى به عنوان یك كالاى محكم، مطلوب، زیبا، همراه با سلیقه و بادوام در ذهن مصرف كننده‌ى ایرانى و غیر ایرانى باقى بماند. این باید همت مجموعه‌ى كارآفرینى و كارگرى و متصدیان این امر باشد. البته این كار، پیش‌نیازهائى دارد. ممكن است آموزش مهارتهاى لازم، دوره‌هاى ایجاد مهارت لازم باشد - كه اینها كار دستگاه‌هاى دولتى و امثال دولتى است - لیكن باید هدف این باشد. كارگر ایرانى آنجائى كه ذوق خود را به كار میبرد، سلیقه‌ى خود را به كار میبرد و سرپنجه‌ى ماهر خود را به كار میبرد، كار جالب و تماشائى از آب در مى‌آید.

این كارهاى هنرىِ آمیخته‌اى از هنر و كار كه ایرانى‌ها در گذشته داشتند، امروز هم وجود دارد؛ این معنا محسوس و مشهود است. آنجائى كه ذوق و هنر ایرانى به میدان مى‌آید - همین كارگرى كه دارد كار میكند، ابتكارش، ذوقش، هنرش، محكم‌كارى‌اش - كار میشود جالب و ماندگار. الان خوشبختانه در تولیدات كشور محصولات زیادى هست كه از مشابهات خارجى‌اش بعضى بهتر است، بعضى بمراتب بهتر است؛ هم زیباتر، هم محكمتر، هم جالبتر؛ این را ما باید عمومیت بدهیم، در همه‌ى مواد تولیدى‌مان؛ چه مواد مصرفىِ خوراكى، چه مسائل مربوط به پوشاك، چه مسائل زندگى، چه مسائل تزئینى. در همه‌ى چیزهائى كه تولید میشود، باید این را در نظر بگیریم؛ و میتوانیم. مجموعه‌ى كارگرى، طراحان، مهندسان، سرمایه‌گذاران، كارگران دستى، كارگران ماشینى میتوانند این كار را انجام دهند. ما باید همتمان را بر این قرار بدهیم؛ ایجاد محصول بادوام، زیبا و فاخر. این، یك كار كلان است.

نكته‌ى دیگر كه خطاب به همه‌ى مردم كشور است، مصرف كالاى داخلى است. یكى از آفات موجود اجتماعى ما كه ریشه‌ى آن، میراث دوران طاغوت و دوران ظلمانىِ گذشته است، همین است كه افراد، دلبسته‌ى به تولیدات بیگانه باشند. یك وقت تولید داخلى نداشتیم؛ یك وقت تولید داخلى، تولید غیر قابل مصرفى بود؛ امروز اینجورى نیست؛ امروز تولیدات داخلى، تولیدات مرغوب و مطلوب است. در عین حال یك عده‌اى خوششان مى‌آید كه بگویند فلان نشان خارجى روى لباسشان هست یا روى وسیله‌ى خوراكى‌شان هست؛ این یك بیمارى است؛ این بیمارى را باید علاج كرد. این كار، توجه نكردن به این است كه ما در این مملكت داریم زندگى میكنیم و از نعمتهاى الهى بر این كشور داریم برخوردار میشویم. آن وقت پولى را كه در این كشور به دست مى‌آوریم، میریزیم توى جیب یك كارگر خارجى، به زیان یك كارگر داخلى. این معنایش این است كه ما به نیاز داخل، به كارگر داخل كه دارد زحمت میكشد و جنس تولید میكند، بى‌اعتنائى میكنیم، میرویم سراغ كارگر خارجى. این خیلى عادت بدى است.

در سال جهاد اقتصادى، به نظر من یكى از قلمهاى مجاهدت اقتصادى مردم این است كه بروند سراغ كالاى ساخت داخل؛ آن را بخواهند. البته این طرف قضیه هم این است كه كالاى ساخت داخل بایستى قانع‌كننده باشد؛ بایستى دوامش، استحكامش، مرغوبیتش جورى باشد كه مشترى را قانع كند؛ این هر دو در كنار هم، یك كار لازم و واجبى است.

البته مسائلى كه باید مسئولین كشور ان‌شاءاللَّه با همت دنبال كنند، مسائل متعددى در زمینه‌ى سال جهاد اقتصادى است. مسئله‌ى اشتغال بسیار مهم است؛ كارآفرینى بسیار مهم است؛ مسئله‌ى پرداختن به زیرساختهاى اقتصادى در سراسر كشور، كه خب، افراد صاحب‌فكرى، صاحب‌نظرى نشسته‌اند اینها را بررسى كردند، مشخص كردند، دنبال كردن اینها بسیار مهم است. همچنین مسئله‌ى صنعت، مسئله‌ى كشاورزى، مسائل گوناگونى كه در این زمینه‌ها هست، مسائل مهمى است. همه‌ى اینها كارهاى اساسى است و پرداختن به هر كدام از اینها جهاد فى‌سبیل‌اللَّه است.

آنچه كه انسان مشاهده میكند، این است كه توفیق الهى و تفضل الهى نسبت به این كشور و این ملت جورى بوده است كه این موانع را یكى پس از دیگرى از سر راه برخواهد داشت و پیش خواهد رفت. این پیشرفت، سرنوشت ملت ماست. تلاشى هم كه دشمنان ملت ایران میكنند، خودشان را اذیت میكنند؛ بیشتر خودشان را دچار غضب الهى و خسران دنیوى و اخروى میكنند؛ به جائى هم نمیرسند.

امروز دستگاه‌هاى استكبار، دستگاه‌هاى ظلم، دستگاه‌هاى ضد بشر، دستگاه‌هائى كه در دنیا پیش ملتها رسوا شدند، همه در مقابل جمهورى اسلامى صف بسته‌اند، بلكه بتوانند به این نماد عظمت و شرف اسلامىِ انسانى ضربه‌اى بزنند؛ نگذارند الهامبخش به دیگران باشد. همه‌ى تلاششان را دارند میكنند، نتیجه هم این است كه هیچ فایده‌اى از این تلاششان نمیگیرند. خواستند ملت ایران را منزوى كنند، بعكس شد. در این منطقه چقدر رفت و آمد كردند، چقدر نشستند، چقدر با آدمهاى فاسد در منطقه نشست و برخاست كردند كه بتوانند ایران را منزوى كنند. خداى متعال جورى پیش آورده كه امروز ملت ایران و نظام جمهورى اسلامى در این منطقه، با این انقلابهاى مردمى، با این سلسله‌ى قیامهاى پر عظمت و پر طنطنه‌ى این كشورها، در صدر نگاه‌هاى ملتها قرار گرفته و ایران بیش از همیشه بر سر زبانهاست، مورد توجه است، مورد اهتمام و احترام است؛ درست عكس آنچه كه آنها میخواستند.

دولت آمریكا كه خود جزو محكومترین دولتها و دستگاه‌هائى است كه علیه بشر و علیه حقوق بشر كار كرده است، خواست براى منزوى كردن جمهورى اسلامى اقدام كند. رئیس جمهور آمریكا سال گذشته در مصر سخنرانى‌اى كرد خطاب به دنیاى اسلام، با حرفهاى به خیال خودش پر زیور و زینتى كه بتواند دلها را جذب كند و بتواند آبروى از دست رفته‌ى آمریكا را در این منطقه به دست بیاورد. نتیجه چه شده است؟ امروز منفورترین دولتها در این منطقه پیش ملتها، دولت آمریكاست.

طبیعت كار، همین است. اگر ملتى با نام خدا، با یاد خدا، براى خدا، در راه خدا، به سمت اهداف الهى حركت كند، خداى متعال او را كمك میكند. امروز ملت ما بحمداللَّه اینجورى است. مسئولین ما، ملت ما، دولت ما زحمت میكشند، تلاش میكنند. در این كشور، در جهت اهداف الهى دارد كار میشود؛ لذا خداى متعال كمك میكند.

نقطه‌ى مقابل آن، كسانى هستند كه علیه بندگان خدا، علیه راه خدا، علیه اهداف الهى كار میكنند. سرنوشت آنها، سرنوشت بدى است. حالا یك چند صباحى هم جولانى میكنند. «للباطل جوله»؛ باطل یك جولانى میكند، اما این جولان سرانجامى ندارد. نتیجه‌اش همین چیزى است كه الان مخالفین، دشمنان و مستكبرین دارند نگاه میكنند. به حول و قوه‌ى الهى، فرداى این منطقه از امروزِ این منطقه بمراتب بهتر خواهد بود و ان‌شاءاللَّه به بركت همت ملتها و حركت ملتها در راه اسلام، تفضلات الهى بر ملتها بیشتر خواهد بود.

ما از خداى متعال باید درخواست كنیم كه ما را در پیمودن این راه توفیق بدهد و كمك كند كه ما ان‌شاءاللَّه همین نیت را، همین راه را، همین اخلاص را در تداوم حركتِ خودمان دنبال كنیم و از خداى متعال كمك بخواهیم. ان‌شاءاللَّه الطاف و توجهات حضرت بقیةاللَّه (ارواحنا فداه) و دعاى آن بزرگوار شامل حال ما بشود. امیدواریم خداوند متعال شهداى عزیز ما را، شهداى كارگرى را در سرتاسر كشور مشمول لطف و رحمت خود قرار دهد و همه‌شان را به همراه روح مطهر امام بزرگوارمان با اولیائش محشور كند.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌
 

برنامه‌های بزرگداشت هفته كارگر اعلام شد
برنامه‌های بزرگداشت هفته كارگر اعلام شد

برنامه‌های وزارت كار و اموراجتماعی به مناسبت بزرگداشت هفته كارگر فردا سه شبه اعلام خواهد شد.


به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»،‌ روابط عمومی وزارت كار و امور اجتماعی اعلام كرد: نشست مطبوعاتی مجتبی زارعی معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارتخانه با هدف تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام كارگر برگزار می‌شود.
به گزارش فارس، این نشست فردا روز سه‌شنبه مورخ 30 فروردین ماه سال جاری در محل وزارت كار و امورا جتماعی انجام خواهد شد.