اثرات منفی طلاق بر روی زنان بیشتر از مردان است

سلامت نیوز :مهناز اخوان تفتی دكترای پژوهشكده زنان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهارداشت: طلاق یك بدعت اجتماعی است و به عنوان ابزاری اجتماعی در مواجه با شكست در ازدواج به كار گرفته می شود غالبا در فرآیند طلاق یكی از طرفین، درگیری های عاطفی و رنج بیش تری را متحمل می شود و به مدت طولانی تری در بحران به سر می برد.

وی افزود: طلاق نه تنها اثرات اقتصادی منفی بسیاری برای خانواده دارد بلكه این اثرات در تك تك سلول های اجتماعی رخنه می كند و حتی خانواده های سالم، ناخودآگاه در اجتماع تحت تاثیر عوارض طلاق قرار می گیرند.
 اخوان تفتی ادامه داد: درجامعه ما،‌واقعیت زندگی زنان مطلقه در زیر انبوهی از باورهای غلط و مشكل زا نادیده گرفته می شود، درصد زیادی از زنان مطلقه، قضاوت های تنگ نظرانه افراد جامعه نسبت به طلاق و زنان مطلقه را باور داشته و احساس بیگانگی، ناامنی و ناراحتی را در خود به وجود می آورد.

 وی در پایان تصریح كرد: نیازهای اقتصادی چنین می طلبد كه زنان مطلقه با تشكیل خانواده جدید به ترمیم روحی و رفع نیازمندی های خود بپردازند. اما چنین شرایطی در جامعه ما امكان پذیر نیست، به علت چنین محدودیتی احتمال ورود زنان مطلقه به فعالیت های بزهكارانه به سبب نیازهای مالی و جنسی افزایش می دهد.

 

راهكارهای كاهش اثرات منفی طلاق

پیش از زمان جدایی متناسب با سن كودك با آنها صحبت كنید تا آنها بتوانند با واقعیت موجود خود را تطبیق دهند .
با زبانی ساده و قابل فهم برای كودك علت و دلایل تصمیم به جدایی را برای او بیان كنید .
به كودكان فرصت بدهید ناراحتی ترس و خشم خودشان را از این تصمیم با بیان آزادانه هیجانات ابراز نمایند .
به كودكان اطمینان دهید كه بعد از جدایی از او مراقبت كرده محبت خود را از وی دریغ نمی كنید .
بعد از جدایی از كودك در خصوص زندگی یكدیگر از او پرس و جو نكنید چون ممكن است تصور كند هدف شما مراقبت از او نیست بلكه كنترل و كسب خبر در مورد دیگری است .
تاكید كند كه طلاق و جدایی شما تصمیم همیشگی شما است زیرا كودكان تصور می كنند كه پیوند دوباره ای بین آنها ایجاد خواهد شد و از این بابت همیشه آسیب خواهند دید .
اگر یكی از والدین مشكل شدیدی مانند اعتیاد دارد رابطه كودك را با وی ممنوع نكنید بلكه امكان ملاقات كنترل شده را برای او فراهم كنید .
در صورت تماس با یكدیگر در حضور كودكان دعوا نكنید زیرا در گیری های شدید بعد از طلاق به كودكان آسیب فراوان می زند .
در خصوص تغییراتی كه در زندگی كودكتان بعد از طلاق روی خواهد داد با او صحبت كنید و تا حد امكان از بروز تغییرات شدید جلوگیری كنید .
فرزند را برای طرفداری از خودتان و یا تحت فشار قرار دادن دیگری تشویق و ترغیب نكنید .
مسائل مربوط به خود را با بزرگسالان در میان بگذارید و با كودك در دل نكنید و سعی كنید به درد دل فرزندتان گوش دهید .
مفاهیم مربوط به طلاق را برای كودكان توضیح دهید .
مهارت حل مسائل اجتماعی را به كودكانتان آموزش دهید
و بالاخره بهره گیری از خدمات مشاوره ای متخصصان مربوطه را فراموش نكنید .
 

طلاق فقط نوع مشکلات زندگی را تغییر می‌دهد

 

خبرگزاری فارس: مشاور حقوقی رئیس جمهور به تشریح موضوع طلاق پرداخت و گفت:‌ طلاق مشکلات زندگی را حل نمی‌کند فقط نوع آنها را تغییر می‌دهد.

فاطمه بداغی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» درباه وضعیت طلاق در ایران گفت: با توجه به اینکه بسیاری از طلاق‌ها در اوایل زندگی اتفاق می‌افتد می‌توان انتخاب‌های غلط و نادرست را مهم‌ترین دلیل طلاق‌‌ها عنوان کرد.

مشاور حقوقی رئیس جمهور افزود: هرقدر افراد نسبت به آینده خود آگاه باشند سنجیده‌تر و عقلانی تر همسر خود را انتخاب می‌کنند.

وی توجه به ظواهر زندگی را امری غیرضروری تلقی کرد و افزود: گاهی توجه به ظواهر زندگی آنچنان زیاد می‌شود که اصل برقراری ازدواج و زندگی مشترک را از بین می‌برد.

بداغی تصریح کرد: سازگار شدن جوان به آداب و رسوم و سنت‌های زناشویی جزء مهارت‌های مهم زندگی مشترک است که باید به زوجین آموزش داده شود.

*‌‌ انتخاب همسر باید با توجه به شرایط خانوادگی باشد

وی با بیان اینکه بیشتر طلاق‌ها به دلیل پنهان کردن مسائل مالی و حقوقی زوجین از همدیگر است،‌ گفت: بسیاری از دختران جوان قبل از ادواج فکر می‌کنند با حقوق کم همسر خود می‌توانند زندگی کنند ولی بعد از مدتی عدم توانایی خود را از ادامه زندگی مشترک با حقوق کم زوج اعلام می‌‌کنند.

مشاور حقوقی رئیس جمهور اضافه کرد:‌ البته همیشه هم دختران مقصر نیستند گاهی برخی از مردها برای اینکه دل همسر خود را به ‌دست آورند، ‌وعده خرید خانه و ماشین را به وی می‌دهند ولی بعد از جاری شدن صیغه عقد،‌ عدم توانایی مالی خود را به زوجه بیان می‌کنند که این‌گونه مسائل باعث بروز اختلافات شدید در اوایل زندگی می‌شود.

بداغی با اشاره به اینکه بیشتر جوان‌ها تحت تأثیر احساسات خود تصمیم به ازدواج می‌گیرند،‌ اظهار داشت: برخی از افراد بر اثر احساساتی شدن تصمیم به انتخاب همسر می‌کنند که این امر کاری بسیار اشتباه است؛ زوجین باید قبل از ازدواج به روحیات و خلقیات همدیگر کاملاً آگاه باشند.

*‌ طلاق راه حل آخر نیست

وی با بیان اینکه برخی از زوجین با کوچکترین مشکل در زندگی اقدام به طلاق می‌کنند،‌ گفت: برخی از زوجین به خصوص زنان معمولاً با بروز مسایل کوچک و گاهی بی‌ارزش طلاق را انتخاب می‌کنند.

بداغی افزود: زنان باید بدانند طلاق راه‌حل مناسب و خوبی برای رهایی از مشکلات نیست طلاق شاید ظاهراً مشکلی را حل کند ولی مشکلات دیگری را برای فرد ایجاد می‌کند،‌ بنابراین زوجین باید به این نکته توجه داشته باشند‌ که طلاق بهترین راه‌حل نیست.

*طلاق مشکلات زندگی را حل نمی‌کند

وی با اشاره به اینکه زنان متأهل باید بدانند بعد از طلاق فقط نوع مشکلاتشان تغییر می‌کند،‌ اظهار داشت: طلاق در واقع مشکلی را از بین نمی‌برد و فقط نوع مشکلات فرد را تغییر می‌دهد و در بسیاری از موارد مشکلات بعد از طلاق سخت‌تر از مشکلات قبل از طلاق است.

بداغی با بیان اینکه زنان مطلقه شرایط بدتری نسبت به مردان دارند اضافه کرد: زنان و کودکان طلاق در معرض آسیب‌های اجتماعی بیشتری نسبت به مردان قرار دارند افسردگی و به دنبال آن مشکلات روحی از جمله کوچکترین آسیب‌های اجتماعی بعد از طلاق است.

مشاور حقوقی رئیس جمهور گفت: بسیاری از زنان مطلقه بعد از جدایی با والدین خود زندگی می‌کنند ولی برخی از زنانی که متارکه می‌کنند، مکان مناسبی برای گذران زندگی ندارند و حتی افرادی هم که به طور مستقل زندگی می‌کنند، ‌مشکلات خاص خود را دارند.

* اهمیت مراکز مشاور خانواده

وی به وجود مراکز مشاوره خانواده اشاره کرد و افزود: گاهی برخی سوءتفاهم‌ها و توقعات نابجا باعث بروز مشکلات جدی در زندگی‌های مشترک می‌شود که در این شرایط، مراجعه به مراکز مشاوره خانواده می‌تواند بسیاری از این مسائل را حل کند.

مشاور حقوقی رئیس جمهور افزود: اگر مراکز مشاوره به تعداد زیاد در شهرها دایر باشد بسیاری از زوج‌های جوان که بر اثر کم تجربگی اقدام به طلاق می‌کنند از اقدام خود برای طلاق منصرف می‌شوند.

وی تصریح کرد: مراکز مشاوره باید زوجین را برای ادامه زندگی مشترک راهنمایی کنند،‌ این مراکز نباید زوجین را به طلاق و جدایی تشویق کنند.

مشاور حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: افراد برای حل مشکلات زندگی خود نباید به هر فردی مراجعه کنند،‌ انتخاب یک فرد به عنوان مشاور باید منطقی و عاقلانه باشد.

بداغی افزود: اعتقاد و تخصص از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور است،‌ برقراری صلح و سازش بین زوجین نیاز به مهارت ، ‌تجربه و اعتقادات دینی دارد.

* معمولاً وجود چند علت منجر به طلاق می‌شود

وی با اشاره به اینکه چندین علت باعث بروز طلاق می‌شود‌، گفت:‌ اعتیاد مهم‌ترین عامل بیشتر طلاق‌ها معرفی می‌شود ولی نمی‌توان اعتیاد فرد را به تنهایی عاملی برای طلاق از طرف زوجه بیان کرد.

مشاور حقوقی رئیس جمهور اضافه کرد: عدم وجود مرد در خانه،‌ بی‌مسئولیتی وی در برابر همسر و فرزندان همچنین عدم توانایی مرد برای تأمین مخارج زندگی مشترک که به دنبال اعتیاد فرد می‌آید،‌ سبب بروز طلاق می‌شود.

*‌بیشتر زنان از روند پیگیری پرونده‌‌ خود در مراجع قضایی ناراضی هستند

بداغی به عدم رضایت زنان در روند اجرای قوانین در دادگاه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از زنان که به دادگاه‌ها مراجعه می‌کنند از به طول انجامیدن رسیدگی به پرونده حقوقی خود در دادگاه‌های خانواده احساس نارضایتی دارند و گاهی فکر می‌کنند که این نوع روند سلیقه‌ای است.

وی اضافه کرد: تعدد پرونده‌های اجرایی که توسط قضات باید مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد، ‌به ‌قدری زیاد است که رسیدگی به یک پرونده ماه‌ها به طول می‌انجامد.

مشاور حقوقی رئیس جمهور افزود: وقتی تعداد پرونده‌های حقوقی زیاد باشد هیچ قاضی عادلی نمی‌تواند قضاوت عادلانه‌ای داشته باشد.

بداغی اضافه کرد: برای رسیدگی به پرونده‌های حقوقی،‌ قاضی هم باید عادل باشد و هم فرصت رسیدگی کافی داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید برخی از قواین نیاز به اصلاح دارد،‌ گفت: برخی از قوانین نیاز به اصلاح دارد تا هم مردم در پیچ و خم‌های اداری برای رسیدگی به پرونده‌های خود دچار مشکل نشوند و هم راه قضاوت عادلانه برای قضات هموار شود.

*‌ فعالیت در محافل سیاسی مشکلات خود را دارد

وی در پاسخ به این پرسش که‌ آیا به عنوان یک زن در سمت مشاور حقوقی رئیس جمهور دچار مشکل شده‌اید یا خیر گفت: خوشبختانه هیچ نوع مشکلی را تاکنون احساس نکرده‌ام،‌ حتی در بسیاری از موارد توسط مدیران مرد هم مورد تحسین و تشویق قرار گرفته‌ام.

وی افزود: از زمانی که در این سمت مشغول به انجام وظیفه هستم با مشکل خاصی روبرو نشده‌ام‌ البته بیشتر این همکاری را به دلیل نوع دیدگاه و توجه ریاست جمهوری به حضور زنان در جامعه می‌دانم. دقت و توجه زنان در رسیدگی به امور و وظایف محول شده به آنها ، همواره ‌مورد توجه ریاست جمهوری قرار گرفته است.

*‌ اشتغال زنان باید با برنامه‌ریزی باشد

مشاور حقوقی رئیس جمهور در خصوص اشتغال زنان اظهار داشت: هر چند حضور و اشتغال زنان در جامعه بسیار مهم است ولی زنها باید بتوانند توانایی‌های خود را به گونه‌ای تقسیم کنند که هم به امور خانه و هم به فعالیت‌های خارج از خانه بپردازند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وقتی را برای تفریح و مطالعه هم دارید، گفت: مدل زندگی افرادی که در سمت‌های بالای سیاسی فعالیت می‌کنند،‌ لاجرم تغییر می‌کند.

بداغی اضافه کرد:‌ فعالیت در هر شغلی نیاز به برنامه‌ریزی زمان دارد؛ باید اوقات زندگی را به گونه‌ای تقسیم کنم که علاوه بر رسیدگی به امور خانه،‌ وقتی را هم برای تفریح و مطالعه داشته باشم.

مشاور حقوقی رئیس جمهور اظهار کرد: برنامه‌ریزی دقیق و کاهش اوقات تلف شده می‌تواند زمان‌ برای فرد ایجاد کند.

 

زنان مطلقه را دریابیم/ مشكلات زنان پس از طلاق

این در حالی است كه بیش از ٨٩ درصد از زنان طلاق گرفته هیچ نفقه‌ای دریافت نكرده‌اند و به دلیل اینكه بیشتر زنان در خارج از خانه به شغلی مشغول نیستند و حتی در صورت داشتن مدرك تحصیلی عالی، بسیاری از آنها پس از ازدواج بنا به هر دلیلی دست از كار كشیده اند، اما پس از طلاق ، برای یافتن شغلی مناسب و تامین خود دچار مشكلات بسیاری می شوند و طبق همان تحقیق تنها ١٦ درصد از زنان مطلقه شاغل هستند .
در سطح جامعه زنانی كه سرپرستی ندارند از زنان دیگر آسیب پذیرتر هستند و بیشتر این مشكلات از یك سوی توسط جامعه و خانواده و از سویی دیگر توسط مسایل اقتصادی بر آنها تحمیل می شود و باعث می شود كه آنها تحت فشارهای روحی و روانی بسیاری قرار گیرند .

اول- طبق قانون مدنی و با استناد به ماده 1133 مرد هر زمان كه بخواهد و اراده كند می تواند همسرش را طلاق دهد، و این در حالی است كه زن زمانی كه می خواهد طلاق بگیرد باید مواردی را كه در قانون به آنها عسر و هرج گفته می شود را برای قاضی ثابت كند تا بتواند او را راضی سازد كه حكم طلاق را به نفع زن صادر سازد و همچنین بتواند تمام حق و حقوق مشخص خود را دریافت دارد و این در حالی است كه اگر زن خود درخواست طلاق بدهد از تمام حق و حقوق مالی بی بهره خواهد شد .

یكی از مهمترین مشكلات زن پس از طلاق مشكلات مالی است، در بسیاری از موارد زن در مقابل طلاق از سوی شوهر از تمام حق و حقوق قانونی خود چشم پوشی می كند و یكی از آنها مهریه می باشد . نتایج یك تحقیق نشان می دهد ٧٨ درصد زنان طلاق گرفته شهر تهران، مهریه خود را در هنگام طلاق دریافت نكرده و ٤١ درصد برای طلاق گرفتن مجبور به گذشتن از مهریه خود شده‌اند.

این در حالی است كه بیش از ٨٩ درصد از زنان طلاق گرفته هیچ نفقه‌ای دریافت نكرده‌اند و به دلیل اینكه بیشتر زنان در خارج از خانه به شغلی مشغول نیستند و حتی در صورت داشتن مدرك تحصیلی عالی، بسیاری از آنها پس از ازدواج بنا به هر دلیلی دست از كار كشیده اند، اما پس از طلاق ، برای یافتن شغلی مناسب و تامین خود دچار مشكلات بسیاری می شوند و طبق همان تحقیق تنها ١٦ درصد از زنان مطلقه شاغل هستند .

متاسفانه دیدگاه ناپسند جامعه نسبت به زنان طلاق گرفته به خودی خود برای آنها مشكلات بسیاری را پدید آورده است .

زن پس از طلاق در صورتی كه فرزندی نداشته باشد ، نفقه ای دریافت نمی كند مگر زنانی كه دوران عده را می گذرانند، كه شوهر در همان دوران عده باید نفقه زن را بپردازد اما اگر حضانت بچه ها به زن سپرده شده باشد مرد موظف است با تعیین دادگاه براساس سن و نیازهای فرزندان ، مقرری به آنها پرداخت نماید.

لازم به ذكر است كه به هنگام طلاق شروط مربوط به تقسیم دارایی دوران زندگی مشترك به ندرت به اجرا در می آید و با توجه به پرونده های طلاق و آمارهای ارایه شده كمتر زن و شوهری پس از طلاق برای تقسیم اموال و دارایی شان اقدامی كرده اند.

با توجه به اینكه یكی از شرایط برای تقسیم اموال ، ارائه دادخواست از سوی مرد است، امار درصد طلاق هایی[دعوی] كه از سوی شوهر آغاز شده است بسیار پایین می باشد و به همین دلیل كمتر زنی توانسته است، نیمی از اموال زندگی مشترك خود را پس از طلاق دریافت دارد و در ازدواج هایی كه شرط تقسیم دارایی مرد قید شده زحمت اثبات دارایی مرد با زن است و بارها گزارش شده كه اثبات و تعیین دارایی شوهر پس از ازدواج كار دشواری است، در عین حال در زمان ازدواج دو طرف اجباری به دادن گزارش دارایی خود ندارند .

دوم- یكی دیگر از مشكلات زنان مسئله حضانت فرزندان شان است ، بسیاری از زنان در قبال مهریه و دیگر حق و حقوق مالی خود، خواهان حق نگهداری فرزندان خود هستند. ولی باز هم این امر حالتی نسبی دارد زیرا طبق بیان صریح قانون اگر زن دوباره ازدواج كند حضانت از وی سلب خواهد شد، و دیگر آنكه مرد می تواند از نظر خود بازگردد و حضانت فرزندان را خود به عهده بگیرد ، اما زن نمی تواند مهریه و حق و حقوق خود را پس از تغییر رای مرد باز پس بگیرد.

در واقع بعد از وقوع طلاق و وجود اختلاف در میان زن و شوهر، اولین مسئله ای كه ذهنیت زن و شوهر متوجه آن می شود، حضانت كودك یا كودكان است كه نتیجه زندگی مشترك بوده است.

در بسیاری موارد، مرد از سرپرستی كودك به عنوان وسیله ای جهت كسب امتیازات علیه طرف مقابل استفاده می كند و همین امر باعث می شود كه زن بیشتر تحت فشار روحی قرار بگیرد ، متأسفانه این فكر غلط در ذهن یكی از والدین كه سرپرستی به او واگذار شده، نقش می بندد كه تمامی وجود كودك متعلق به او بوده و حتی از ملاقات پدر یا مادر با كودك و بالعكس ممانعت می كند و چون رابطه كودك با مادر، قوی، عاطفی و احساسی است، این موضوع زمینه را برای سوءاستفاده عده ای از مردان فراهم می كند و مواردی مشاهده شده كه مرد به منظور انتقام جویی و كینه خواهی درصدد ممانعت از اعمال حق قانونی مادر- كه ملاقات با كودك هر هفته 24 ساعت است- بر می آید.

از طرفی تغییر حضانت و واگذاری آن به مرد موجبات سلب آسایش فكری و عدم امنیت روانی در زن های طلاق گرفته را فراهم می كند، مگر آنكه مرد بنا برعلل قانونی، مانند اعتیاد یا اشتغال به فساد و بیماری، اختیار قانونی حضانت فرزند را از دست بدهد. در دورانی كه حضانت كودك به عهده مادر است، هزینه و مخارج كودك به عهده پدر می باشد كه از طریق مراجع قانونی به آن رسیدگی می شود.

سوم- گذشته از تمام مسائل فوق یكی از مشكلات زنان طلاق گرفته آزارها و مزاحمت هایی است كه همسر سابق نسبت به او روا می دارد و سعی می كند به طرق مختلف از دیدگاه خود انتقام طلاق را از او بگیرد و با توجه به همان تحقیق ٤٥ درصد زنان طلاق گرفته از مزاحمت‌ها و مداخلات همسر قبلی خود ابراز ناراحتی كرده و از این بابت احساس سلب حقوق فردی و اجتماعی شان را می‌كنند. از سوی دیگر٤٠ درصد دیگر نیز محدودیت‌ها و مزاحمت‌های اعضای خانواده خود را مخل امنیت و آزادی خود قلمداد می‌كنند.

زن طلاق گرفته برای زندگی در میان یك جامعه مرد سالار با مشكلات عدیده ای رو به روست، اگر بخواهد با خانواده اش زندگی كند از سوی آنها مورد آزارهای روحی قرار می گیرد، رفت و‌آمدهای او كنترل می شود و خانواده ها برای حفظ آبروی خود سعی می كنند از معاشرت های او بدلیل حساسیت های جامعه جلوگیری كند .

اگر بخواهد به طور مستقل زندگی كند پیدا كردن یك محل مسكونی و صاحب خانه ای كه مایل به ارائه یك خانه به یك زن مطلقه باشد كاری بس دشوار است و حتی اگر چنین خانه ای را هم بیابد باز هم باید با همسایگانی بر خورد كند كه او را تنها به چشم عمل نابود كننده زندگی خود می بینند .

شاید بتوان گفت: یكی از بزرگترین علل این تفكرات، رواج روز افزون ازدواج موقت توسط مردان متاهل باشد كه در بیشتر موارد زنان مورد نظر از میان زنان طلاق گرفته ای هستند كه تنها به علت مشكلات بسیاری كه پس از طلاق به آنها فشار آورده است تن به اینگونه زندگی مشترك می دهند .

در پایان؛ فی واقع برای حمایت از زنان طلاق گرفته نیاز به فرهنگ سازی و لایه برداری از تفكرات كهنه و خرافه پرستی ( كه این روزها بدبینی هم چاشنی آن شده است ) از هر گونه تدوین قانون و تبصره و ماده ای مهمتر است و باید پذیرفت كه زن طلاق گرفته بعد از تحمل فشار روحی و روانی در خانه همسر سابقش حق دوباره زیستن و داشتن یك زندگی آرام را داراست
 

منع طلاق ، لزوم چندهمسری و منع ازدواج مجدد در کتاب مقدس

بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی بحث حقوق زن در مسیحیت چرا و چگونه را در سایت قرار دادیم ، صرف نظر از استقبال گسترده ای که از آن شد ، عزیزان زیادی در کلاس ، یا از طریق ایمیل یا در بخش نظرات سایت ، سوالات متعددی را در این باره می پرسیدند لذا بر آن شدم تا این بحث را به نحو مبسوط تری تقدیم کنم که در اینجا در حقیقت ادامه همان پست قبلی را ملاحظه می فرمایید:


676d1888593ec48ebf1f8a2665c69291 150x150 منع طلاق ، لزوم چندهمسری و منع ازدواج مجدد در کتاب مقدس

طلاق در تورات

بر اساس نص تورات حق طلاق منحصرا در اختیار مرد قرار دارد. در سفر تثنیه چنین آمده است:

چون کسی زن گرفته ، به نکاح خود درآورد ، اگر در نظر او پسند نیاید از این که چیزی ناشایسته در او بیابد ، آن گاه طلاق نامه ای نوشته ، به دستش دهد ، و او را از خانه اش رها کند.( سفر تثنیه ۲۴ : ۱) .

یعنی حق طلاق به دست مرد سپرده شده است و در صورتی که مرد پس از مدتی از زن خسته شده و یا مانند سابق خوشایندش نباشد حق دارد بدون هیچ تشریفات قانونی و تنها با نوشتن طلاق نامه ای زن را از خانه بیرون کند. طلاق در شریعت تورات به میل و رغبت مرد بستگی داشته و بر حسب اراده او انجام می پذیرد و هیچ محدودیتی ندارد. در سفر خروج(سفر خروج ، ۱۸  : ۲-۵) درباره موسی علیه السلام و همسرش صفوره چنین آمده است:


آن گاه تیرون پدر زن موسی ، صفوره ، زن موسی را برداشت ، بعد از آن که (موسی) او را پس فرستاده بود …  و با پسران و زوجه اش نزد موسی به صحرا آمدند ، در جایی که او نزد کوه خدا خیمه زده بود.

و در کتاب اشعیا (اشعیا ۵۰  : ۱) چنین آمده است:

.. «طلاق نامه مادر شما که او را طلاق دادم کجا است؟ یا کیست از طلبکاران من که شما را به اوفروختم؟ اینک شما به‌سبب گناهان خود فروخته شدید و مادر شما به جهت تقصیرهای شما طلاق داده شد.

این آیات بیانگر این حقیقت است که زن در ماله طلاق حق و اختیاری نداشته و حق طلاق طبق شریعت یهود ، منحصرا در اختیار مرد می باشد.

به اضافه این که پس از وقوع طلاق ، زن مطلقه از هیچ یک از امتیازات حقوقی بهره مندی از نفقه و مسکن ، آن چنان که در قرآن تشریع شده است، برخوردار نمی باشد.

ممنوعیت طلاق در تورات

در دو حالت طلاق به طور کلی ممنوع شده است:

۱٫      زمانی که شوهر به دروغ همسر خود را به باکره نبودن متهم نماید. در این صورت و زمانی که دروغ او معلوم گردد ، تا آخر عمر خود حق طلاق آن زن را نخواهد داشت. تثنیه ۲۲ : ۱۳-۱۹ :


۱۳ اگر کسی برای خود زنی گیرد و چون بدودرآید، او را مکروه دارد.

۱۴ و اسباب حرف بدونسبت داده، از او اسم بد شهرت دهد و گوید این زن را گرفتم و چون به او نزدیکی نمودم، او را باکره نیافتم.

۱۵ آنگاه پدر یا مادر آن دختر علامت بکارت دختر برداشته، نزد مشایخ شهر نزددروازه بیاورند.

۱۶ و پدر دختر به مشایخ بگوید: «دختر خود را به این مرد به زنی داده‌ام، و از اوکراهت دارد،

۱۷ و اینک اسباب حرف بدو نسبت داده، می‌گوید دختر تو را باکره نیافتم، و علامت بکارت دختر من این است.» پس جامه را پیش مشایخ شهر بگسترانند.

۱۸ پس مشایخ آن شهرآن مرد را گرفته، تنبیه کنند.

۱۹ و او را صد مثقال نقره جریمه نموده، به پدر دختر بدهند چونکه برباکره اسرائیل بدنامی آورده است. و او زن وی خواهد بود و در تمامی عمرش نمی تواند او رارها کند.

۲٫      زمانی که مرد به دختر باکره بدون همسر ، تجاوز کند ، در صورت گرفتار شدن، آن دختر ، زن او تلقی شده و آن مرد تا آخر عمر خود حق طلاق او را نخواهد داشت: تثنیه ۲۲ : ۲۸ و ۲۹:


۲۸ و اگر مردی دختر باکره‌ای را که نامزدنباشد بیابد و او را گرفته، با او همبستر شود وگرفتار شوند،

۲۹ آنکه آن مرد که با او خوابیده است پنجاه مثقال نقره به پدر دختر بدهد و آن دختر زن او باشد، چونکه او را ذلیل ساخته است و در تمامی عمرش نمی تواند او را رها کند.
عدم تشریع عده طلاق در تورات

در آیاتی از تورات که سخن از طلاق به میان آمده ، هیچ اشاره ای به تشریع عده و وجوب رعایت آن نشده است . در سفر تثنیه (تثنیه ۲۴ : ۱و ۲) چنین آمده است:


۱ چون کسی زنی گرفته، به نکاح خوددرآورد، اگر در نظر او پسند نیاید از این که چیزی ناشایسته در او بیابد آنگاه طلاق نامه‌ای نوشته، بدستش دهد، و او را از خانه‌اش رها کند.

۲ و از خانه او روانه شده، برود و زن دیگری شود.

یعنی زن به محض مطلقه شدن و خروج از منزل مرد آزاد است تا ازدواج دیگری داشته باشد و این نقص بزرگی است. زیرا ممکن است زن از شوهر سابق خود باردار باشد و در صورت ازدواج مجدد فرزند او به همسر جدید منسوب می شود. دیگر این که مبنای دوم در تشریع عده در اسلام ، ایجاد فرصت جهت بازسازی زندگی زناشویی است و این نشان از اهتمام به کانون خانواده داشته و به عنوان یکی از موانع فروپاشی خانواده در نتیجه طلاق ، در اسلام مطرح شده است اما در احکام تورات به محض وقوع طلاق ، خانواده از هم پاشیده و زن و مرد از یکدیگر جدا می شوند.


طلاق در تلمود:

تلمود پس از تورات یکی از منابع معتبر تشریع در دین یهود محسوب می شود و از این حیث حتی بیشتر از تنخ (عهد قدیم) مورد توجه قرار گرفته است. در موضوع طلاق دو نمونه از احکام و قوانین تلمود را بررسی می کنیم:

دیوانگی و جنون همسر:

در تلمود ، عارضه جنون ، به جای آن که بهانه ای برای اجرای طلاق باشد ، مانعی برای آن به حساب آمده است. در تلمود در این باره چنین آمده است:

«اگر زنی دیوانه شود ، شوهر نمی تواند او را طلاق گوید و اگر شوهری مبتلا به جنون شود ، او نمی تواند با زن خود متارکه کند ، میشنایواموت  ۱۴ : ۱ » .

طلاق و سرپیچی از مهاجرت به فلسطین

بر اساس تلمود در صورت اقدام و یا عدم اقدام به مهاجرت به سرزمین فلسطین ، مرد و زن در صورت های مختلف مجبور به طلاق خواهند شد.


اگر شوهر بخواهد به فلسطین مهاجرت کند و همسرش با این کار موافق نباشد ، زن را مجبور به مهاجرت می کنند ، و اگر زن به هیچ وجه به مهاجرت راضی نشود ، شوهر باید وی را طلاق بدهد بدون آن که مهریه ای به او بپردازد. (گنجینه ای از تلمود ، ص ۱۸۷)

در صورت عدم تمایل زن به مهاجرت به سرزمین فلسطین ، طلاق دادن او به منزله یک تکلیف دینی بر عهده مرد نهاده شده است و در این حالت زن از دریافت مهریه خود محروم خواهد شد.

اگر زن بخواهد به فلسطین مهاجرت کند اما شوهر مایل به این کار نباشد ، در این حال نیز تکلیف دینی طلاق دادن زن توام با پرداخت مهریه به او به عهده مرد نهاده شده است: اگر زن بخواهد به فلسطین مهاجرت کند اما شوهر راضی به این امر نباشد ، او باید زن را طلاق گویند و کتوبای او را بپردازد. (گنجینه ای از تلمود ، ص ۱۸۸) .

طلاق در صورت ترک فلسطین

اگر زن بخواهد فلسطین را ترک کند و مرد با این امر موافق نباشد ، زن را مجبور می کنند که در فلسطین باقی بماند و اگر زن برای اجرای ق�%