قدیمی ترین اتاق فكر براندازی نرم

  بنیاد كارنگی در رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، بسیار فعالانه شركت و با برگزاری نشست‌های مختلف از فتنه‌گران حمایت ‌كرد تا جایی‌كه وزارت اطلاعات، آنها را در فهرست بنیادهای موثر در اغتشاشات معرفی كرد.
‌ هفته‌نامه پنجره در یادداشتی به نقش متفاوتی درباره بنیادهای آمریكایی پرداخته‌است كه عملا به عنوان چتری حمایتی برای شركت‌های بزرگ سرمایه‌داری غرب - به‎خصوص آمریكا - مطرح است.
متن كامل این یادداشت به شرح ذیل است:‌
در اولین دهه‌های قرن بیستم‌ میلادی، مؤسسات تحقیقاتی‌ای پا به عرصه تصمیم‌سازی گذاشتند كه پرچم‌دار آن‎ها موقوفه كارنگی برای صلح بین‌الملل بود كه با اهدای مبلغ 10 میلیون دلار توسط اندرو كارنگی، صاحب صنایع فولادشهر پیتسبورگ، تأسیس شد.

با توجه به مباحث داغی كه در آن زمان درباره نقش جهانی آمریكا پس از جنگ جهانی اول در این كشور صورت می‌گرفت، این بنیاد كه اولین اتاق‌ فكر مختص مسائل خارجی بود، هدف‌گذاری خود را بررسی دلایل جنگ و یافتن راه‌كارهایی برای حل مسالمت‌آمیز اختلافات قرار داد.

این‎بار هم كه برای این پرونده به تحقیق در منابع مختلف می‌پرداختم، به نام‌هایی همچون بنیاد راكفلر، شورای روابط خارجی آمریكا، بنیاد سوروس، مجمع بیلدربرگ و... برخوردم كه نشانه ارتباطات تنگاتنگ و هماهنگی‌های این اتاق‌های فكر در پشت‌پرده است. به عبارتی "صداهای متفاوتی هستند كه همه یك آواز را می‌خوانند ".

بنیاد كارنگی -خصوصاً شخص كریم سجادپور- در رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، بسیار فعالانه و با برگزاری نشست‌های مختلف از فتنه‌گران حمایت می‌كردند تا جایی‌كه وزارت اطلاعات، آنها را در فهرست بنیادهای موثر در اغتشاشات معرفی كرد.
در پایان، ذكر این نكته ضروری است كه خلاصه مقالات، مراسم و... كه در صفحه ارتباط اتاق‌های فكر با ایران آورده می‌شود، تنها ترجمه معرفی رسمی از سایت آن مؤسسه است و به‎هیچ‎وجه بیانگر موضع هفته‌نامه پنجره نیست.

موقوفه كارنگی برای صلح بین‎الملل، یك اتاق‌فكر فعال در حوزه سیاست خارجی و مستقر در واشنگتن است. این اتاق فكر، مأموریت خود را مختص به افزایش همكاری بین ملت‎‎ها و پیش‌برد تعاملات بین‎المللی توسط ایالات متحده می‎داند. بنیاد كارنگی كه در سال 1910 توسط "اندرو كارنگی " تأسیس شد، كار خود را "خارج از چهارچوب‎‎های حزبی " توصیف می‎كند. هدف اعلام شده كارنگی "تبدیل شدن به اتاق فكر شماره یك در سراسر دنیاست " و با این شعار كه "در جهان معاصر هر اتاق‌فكری كه برای خودش در تأمین امنیت، رفاه و ثبات جهانی نقشی قائل است، باید در مركز فعالیت‌هایش حضوری دائمی داشته باشد و نیاز به نگاهی چند ملیتی دارد " در سال 1993 در مركز مسكو و سپس شعباتی در دیگركشور‎ها تأسیس كرد.

*تاریخچه

اندرو كارنگی مانند بسیاری از مردان مشهور عصر خود، معتقد بود كه با ایجاد سازمان‌‎ها و وضع قوانین بین‎المللی می‌توان جلوی بروز جنگ‌‎ها را گرفت؛ به‎طوری‎كه در سال 1907 نوشت: "من به این آرمان بیش از هرچیز دیگری جلب شده‎ام. " پس بزرگترین كاری كه در راه این آرمان انجام داد، تأسیس موقوفه‎ای برای صلح بین‎الملل بود و در 25 نوامبر 1910 در هفتاد و پنجمین سالگرد تولدش، تأسیس موقوفه كارنگی با بودجه‌ 10 میلیون دلاری را اعلام كرد.

در سند وقفی كه در 14 دسامبر همان سال رونمایی شد، كارنگی به افراد مورد اعتماد خود مأموریت داد كه این بودجه را صرف برنامه‎‎هایی برای ممانعت از وقوع جنگ كنند "كه لكه ننگی بر دامان تمدن ماست‌. " طبق سند موقوفه، این معتمدین اختیار تام داشتند كه برای رسیدن به هدف تعیین‎شده، هر سیاستی كه مایلند برگزینند و به هر اقدامی دست بزنند تا هدف موردنظر اموال وقف شده تأمین شود. كارنگی در وهله اول از یك دوست و مشاور قدیمی، سناتور نیویورك و وزیر اسبق جنگ و خارجه آمریكا "الیهو روت " خواست كه اولین مدیر مؤسسه باشد. روت كه تا سال 1925 این سمت را برعهده داشت، برنده جایزه صلح نوبل 1912 شد. هیئت‎امنای موقوفه در زمان تأسیس عبارت بودند از:
- چارلز ویلیام الیوت ( مدیردانشگاه هاروارد)
-رابرت. س. بروكینگز (ثروتمند خیر)
-جوزف هاجز كوات (سفیر سابق آمریكا در پادشاهی بریتانیا)
-جان.و. فوستر (وزیر خارجه اسبق آمریكا)
-هنری اسمیت پریچت (رییس بنیاد پیشرفت آموزش كارنگی).
بنیاد در سال 1914 گزارش كمیسیون بین‎المللی تحقیق در مورد علل و نحوه وقوع جنگ‌‎های بالكان را منتشر كرد. همان سال در تأسیس دانشكده حقوق بین‎الملل لاهه در شهر هیگ هلند همكاری داشت كه این دانشكده از سال 1923 در قصر صلح، واقع در همین شهر مستقر شد و درب‌‎های خود را به روی عموم باز كرد. بعد از جنگ جهانی دوم به مدت دو دهه، بنیاد كارنگی برنامه‎‎های آموزشی و مطالعاتی در گستره وسیعی از موضوعات ولی عمدتا در رابطه با سازمان نوپای ملل متحد و آینده سیستم دادگستری بین‎الملل انجام داد، برای 250 كارمند از سرویس‎‎های خارجی كشور‎های تازه استقلال یافته و نوظهور، دوره‎‎های آموزش دیپلماتیك برگزار كرد و مجله‎ای در همین حوزه به نام مصالحه بین‎المللی منتشر كرد. بعد از آن شعبه اروپایی خود را برای همكاری و تماس بیشتر با زیرمجموعه‎‎های سازمان ملل به ژنو منتقل كرد، كه به كانونی برای مذاكرات آمریكا و اروپا بر سر مسائل مختلف بین‎الملل تبدیل شد.

*ساختار مدیریتی

‌ساختار بنیاد فوق، شامل هیئت امنایی است كه از 23 مدیر از حوزه تجارت و اجتماعی تشكیل یافته است كه ضمن اداره آن، پروژه‎‎های تحقیقاتی را جهت‌دهی می‌كنند. جسیكا تی. ماتیوس هم ریاست اجرایی آن را برعهده دارد.

*منابع مالی

كارنگی بودجه سالانه 18 میلیون و 300 هزار دلاری دارد. بیشتر منابع مالی‌ آن از راه كمك‌، درآمد ناشی از اجاره مستغلات و انتشارات است.
در وب‌سایت رسمی مؤسسه، تنها از افراد حقیقی و حقوقی نام برده شده كه از سال 2007 تاكنون به آن كمك مالی كرده‌اند. در این قسمت نوشته شده: "موقوفه كارنگی ازهرگونه پشتیبانی مالی در راستای اهداف مؤسسه كه عبارتند از ثبات و امنیت جهانی و رفاه جوامع، استقبال می‌كند. همكاران ما در كشور‎های مختلف در حوزه‎‎های كاری خود سرگرم انجام تحقیقاتی برای یافتن راهكار‎های مختلف، مستقل و آماده ارائه پیشنهادهای عملی برای حل چالش‌‎های جهانی به سیاست‎گذاران و همكاری‌‎های مطالعاتی طولانی مدت در سراسر جهان هستند. " این موقوفه از پشتیبانی‌‎های بی‌دریغ این منابع عمومی و خصوصی از سال 2007 به بعد كمال تشكر را دارد:
شركت BP شاخه آمریكا، شورون؛ بنیاد فورد، بنیاد هریتیج؛ اكسون موبیل، بنیاد خانوادگی فلورا؛ وزارت خارجه سوئد، نروژ، هلند و فرانسه؛ وزارت‌‎های خارجه، دفاع و انرژی آمریكا؛ آژانس توسعه بین‎الملل سازمان ‎ملل، برنامه مقابله با تهدیدات هسته‌ای، شورای اطلاعات ملی آمریكا، آژانس توسعه بین‎المللی آمریكا؛ وزارت امور توسعه بین‎المللی بریتانیا و نهایتا كمك‎‎های غیرمالی شركت‎‎های گوگل، یوتیوب و گروه رسانه‎ای ردبریك.

*فعالیت‌ها

از دهه 70 میلادی به بعد با درك تغییرات روی داده در صحنه جهان، بنیاد كارنگی یك سری نشست‌‎های رو در رو را با هدف تسهیل گفت‎وگو میان شركت‎كنندگان دولتی و غیردولتی، درباره مسائل مختلف بین‎المللی برگزار كرد و از همان زمان در پرورش و توسعه سازمان‌‎هایی چون برنامه مارشال آمریكا در آلمان؛ مؤسسه اقتصاد بین‎الملل؛ انجمن كنترل تسلیحات و... شركت كرد. در هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس مؤسسه در سال 1985، گزارشی به‎عنوان "بیگانگی آمریكا از جهان " منتشر شد كه به بررسی موقعیت آمریكا در جهان بعد از جنگ می‎پرداخت.

از سال 2001 به بعد و در سالگرد یك قرن حضور درعرصه‎‎های مختلف، مدالی به نام "مدال كارنگی " معرفی شد كه هر دو سال یك‎بار به فرد یا افرادی كه مانند اندرو كارنگی، ثروت خصوصی خود را برای كمك به مردم فقیر و اقدامات بشردوستانه اختصاص داده باشند، اهدا می‎شود. برندگان سال 2007 عبارت بودند از:
ترزا هینز و خانواده هینز، راتان تاتا و خانواده تاتا در هندوستان، الی برد و خانواده ملن كه تقریبا همه آن‎‎ها در بخش‌‎هایی چون حفظ و نگهداری آثار هنری، فعالیت‌‎های محیط زیست، ایجاد فرصت‌‎های شغلی، اختصاص بخشی از درآمد خود به فقرا، برگزاری دوره‎‎های آموزشی و... فعال بوده‎اند.

در سال 2007، بعد از نزدیك به یك قرن فعالیت و برگزیدن سیاست‌‎های مختلف، بنیاد كارنگی برنامه جدید و جاه‌طلبانه‎ای را به اجرا درآورد كه هدف آن تبدیل شدن از یك اتاق‌فكر آمریكایی به یك اتاق‌فكر درجه اول بین‎المللی بود. هدف این برنامه عبارت است از: "افزایش درك و ‌فهم آمریكا از موضوعات داخلی و منطقه‎ای كشور‎ها و مناطق مختلف جهان، تعیین و تدوین سیاست‌‎های قابل‎استفاده و عملی برای سیاست خارجی و روابط بین‎الملل آمریكا. " اجرای این برنامه ضرورت حضور در كشور‎های دیگر را نیز یادآوری می‌كرد، بنابراین علاوه‎بر واشنگتن و مسكو، شعبه‎‎های پكن، بیروت و بروكسل نیز تأسیس شدند.

در سال 2008 با شروع بحران مالی جهانی و اهمیت فزاینده نقش اقتصاد در مباحثات جهانی، بنیاد كارنگی كارگروه ویژه‎ای را برای بررسی اقتصاد بین‎الملل به سرپرستی اوری دادوش، رییس سابق بانك جهانی، تشكیل داد و از آن زمان بولتنی به نام بولتن اقتصاد بین‎الملل را هردوماه یك‎بار منتشر می‌كند كه شامل اطلاعاتی در زمینه مسائل مالی در جهان است. تا سال 2008 نیز مجله Foreign Policy - سیاست خارجی - هردو ماه یك‎بار چاپ می‌شد كه در این حوزه از معتبرترین نشریات دنیا محسوب‌ می‌شود.

*رویداد‎‎ها

موقوفه كارنگی برای صلح بین‎الملل به‎طور مرتب كنفرانس‎ها و نشست‌‎هایی در رابطه با حوزه‎‎های كاری خود برگزار می‎كند كه این برنامه‎‎ها عمدتا در این زمینه‎‎ها هستند: روسیه و اوراسیا، چین، شبه‎قاره هند و جنوب آسیا، جهانی‎سازی، منع توسعه تسلیحات و مسائل امنیتی.
كارشناسان پیشرو در امور بین‎الملل عمدتا با دعوت‎نامه در این‎گونه گردهمایی شركت می‌كنند ولی امكان مطالعه مسائل مطرح شده، چكیده مقالات ارائه شده و شنیدن نوار‌‎های صوتی این نشست‌‎ها از طریق وب‎سایت اینترنتی بنیاد وجود دارد.

پس از نزدیك به یك قرن فعالیت مداوم در ساختار سیاست‎گذاری آمریكا، جهان و اتخاذ سیاست‌‎های مختلف، كارنگی هنوز به بزرگترین هدف اعلام شده كه "مبدل شدن به برجسته‌ترین اتاق‌فكر جهان " باشد، نرسیده است. اما ادامه پروژه‎‎ها و حضور در تقریبا همه مناطق استراتژیك جهان نشان می‌دهد، این بنیاد همچنان در راستای هدف خود حركت می‎كند. حضور در چندین شهر مختلف و مهم جهان، امكان ارتباط و عضوگیری از كارشناسان و اندیشمندان آن كشو‌ر‎ها یا همسایه‎‎های اطراف را تسهیل می‌كند و در عین‎حال به هدف جهانی كردن افكار عمومی از طریق نخبگان ملت‌‎های مختلف به‌شكل شایانی مدد می‌رساند

*شعبات بنیاد

*مسكو
مركز مسكو كارنگی تأسیس شده در سال 1993، اولین مؤسسه تحقیقات سیاست‌های عمومی در این ابعاد و نوع در منطقه فوق است. با 40 كارمند روسی و یك آمریكایی عضو هیئت‌مدیره، مركز مسكو تبدیل به یك "برند " در روسیه به دلیل تحلیل‌های rigorous، مستقل و با بهترین كیفیت شده‌است.

*پكن
مركز تصمیم‌سازی جهانی كارنگی-تسینگهام یك مركز تحقیقاتی مشترك میان آمریكا و چین است كه در دانشگاه تسیگهوا پكن مستقر است. این مركز، دانشگاهیان برجسته و متخصصین آمریكا و چین را در جهت تحقیقات مشترك در زمینه چالش‌های جهانی مشابه كه آمریكا و چین با آن مواجه هستند، گردآوری می‌كند.

*بیروت
بنیاد، دفتر منطقه‌ای خود در خاورمیانه را در سال 2006 در بیروت تأسیس كرد. با ریاست پل سالم، یكی از دانشگاهیان برجسته خاورمیانه و تصمیم‌سازان، مركز ارتباط نزدیكی با "برنامه خاورمیانه " دفتر مركزی در واشنگتن و با مؤسسات همكار در سراسر منطقه و در اروپا دارد.

*بروكسل
دفتر بروكسل در بهار 2007 با هدف در اختیار قراردادن یك مجمع برای تصمیم‌سازی چندجانبه، برای تصمیم‌سازان ارشد مؤسسات و دولت‌های اروپایی، افتتاح شد. علاوه بر این، نقش برقراری ارتباط با روزنامه‌نگاران، اتاق‌های فكر، و دانشگاهیان سراسر اروپا را دارد.

*بخش خاورمیانه كارنگی

سایت بنیاد كارنگی شامل بخش‎‎های مختلفی از جمله بخش خاورمیانه است.
در پروژه خاورمیانه كارنگی چهار سرفصل عمده به چشم می‎خورد:
1. اقتصاد خاورمیانه: مطالعه اقتصاد‎های وابسته به نفت و گاز كشور‎های خلیج (فارس)، تحلیل تغییراتی كه در آن‎‎ها روی می‎دهد، نفوذ منطقه‎ای و استراتژی سرمایه‌گذاری خارجی در آن‎ها.
2. سیاست اعراب: مطالعه روند شركت جنبش‌‎های اسلام‎گرا، فعالان اجتماعی، متحدان اصلاح‎طلب و تأثیر آن‎‎ها بر سیاست‌‎های كشور‎های عرب‎زبان و ناآرامی‌‎های اجتماعی ناشی از آن‎ها.
3. روابط منطقه‌ای: بررسی عمیق نگاه نخبگان سیاسی ایران، عرب و ترك به فرصت‌‎ها و چالش‌‎های ناشی از شرایط اقتصادی و امنیتی خاورمیانه.
4. امنیت: جمع‎آوری اطلاعات و برآورد تهدیدات منطقه‎ای و جهانی كه از سوی شبكه‎‎های اسلام‎گرای خشونت‎طلب ایجاد می‎شود و این‌كه سیاست‎گذاران چگونه می‎توانند واكنش مناسبی به آن‎‎ها نشان دهند.

در بخش خاورمیانه بنیاد كارنگی چند حوزه اصلی دیده می‎شود: لبنان؛ عراق؛ذمراكش؛ كشور‎های عربی و خاورمیانه، به‎طور عام و همیشه در بین مقالات آن می‎توان موضوعی در مورد ایران پیدا كرد، اما هیچ اشاره مستقیمی به اسراییل نشده است.

*انتشارات كارنگی

بنیاد كارنگی كه خود را متخصص انجام مطالعات غیرحزبی و تحلیل‎‎های عمیق می‎داند، دست‌اندركار انتشار كتاب‌ها، گزارش، مقالات كاری و چكیده‎‎ها در گستره وسیعی از موضوعات بین‎المللی برای سیاست‎گذاران، مقامات دولتی، دانشگاهیان و افراد شاغل در حوزه تجارت است.

- چكیده‎ها: مجموعه‎‎هایی كم‎حجم همراه با توضیحات و ارائه پیشنهادهایی دقیق و به‎روز، درباره اصلی‎ترین مباحث مطرح شده در عرصه سیاست خارجی‎اند. این چكیده‎‎ها به‎صورت فایل PDF رایگان و آنلاین قابل‎دسترسی هستند.
- مقالات كارنگی: نمایش‎دهنده تحقیقات عمیق فنی و پروژه‎‎های در دست اجرا هستند كه عمدتا نیز در مجلات و ژورنال‌‎های دانشگاهی منتشر می‎شوند. این مقالات به‎صورت فایل PDF رایگان و آنلاین در دسترس هستند.
- گزارش‌ها: تحلیل‌‎هایی مفصل همراه با جزییات فراوان و پیشنهاد مربوط در حوزه سیاست‌گذاری و موضوعات و عناوین مختلف بوده و به‎صورت فایل PDF رایگان و آنلاین قابل دسترس هستند.
- كتاب‌ها: معمولا توسط اعضای بنیاد، نوشته یا ویراستاری می‌شوند و سپس چاپ ‌شده و آنلاین آن‎‎ها در دسترس است. این كتاب‌ها از طریق فروشگاه اینترنتی بنیاد قابل‎خریدن هستند.

*بنیاد كارنگی و ایران

در مقدمه صفحه مخصوص ایران در سایت بنیاد كارنگی آمده ‌است: "ایستادگی در جاه‌طلبی‌‎های هسته‎ای و ناآرامی سیاسی داخلی ایران موجب شده است كه به‎صورت روزافزون؛ مركز توجه بین‎المللی شود. منابع گسترده نفت و گاز طبیعی، آن را تبدیل به بازیگری كلیدی در مباحث امنیت انرژی؛ و علاقه‌مندی‌‎های سیاسی، به‎خصوص فلسطین، سوریه و لبنان، ایران را تبدیل به قدرت منطقه‎ای در خاورمیانه كرده است. محققین كارنگی،‌ تحلیل‌‎هایی از شرایط داخلی، برنامه هسته‌ای، نقش منطقه‌ای، و روابط ایران با آمریكا ارائه می‌كنند. "

جدیدترین مقالات
5 دقیقه با بنیامین نتانیاهو
كریم سجادپور
آتلانتیك، بیست و چهارم اوت 2010
هنگامی كه نتانیاهو جواب اسراییل در برابر جاه‌طلبی‌‎های هسته‎ای ایران را برنامه‌ریزی می‌كند، وی باید عناد شخصی‌اش را كنار بگذارد و ماهیت سیاسی ایران و منش نظام تهران را در نظر بگیرد.
حمله به ایران: آخرین كاری كه دولت آمریكا میل به انجامش دارد
كریم سجادپور
آتلانتیك، هفدهم اوت 2010
جدا از عدم احتمال و نابخردی حمله آمریكا به ایران، چنین اقدامی یك گام بزرگ اشتباه برای دولت اوباما خواهد بود.
صحبت‌‎های اوباما درباره ایران: بحث فشار است، نه دیپلماسی
رابرت كاگان
واشنگتن پست، ششم اوت 2010
هنگامی‌كه رییس‌جمهوری اوباما و افراد بلندمرتبه امنیت ملی‌اش در این هفته برای خبرنگاران از راه‎برد واشنگتن در برابر برنامه هسته‎ای ایران صحبت كردند، وی تلاش می‌كرد اثبات كند كه برخورد دولت در منزوی كردن ایران، موفقیت‌آمیز بوده است.
جدیدترین تحقیقات
ایران، آمریكا و خلیج[فارس]: سیاست منطقه‎ای گریزان
مارینا اوتاوی
نوامبر 2009
هر برخورد مؤثر دیپلماتیك آمریكا با ایران باید شامل دیگر كشور‎های خلیج‎فارس باشد. آمریكا اگر بخواهد به تلاش برای تشكیل یك اتحاد ضدایرانی ادامه بدهد، شكست خواهد خورد. عادی‌سازی روابط میان ایران و همسایگان، یك گام مهم و در دسترس برای بازگرداندن ایران به جامعه بین‎الملل است.
مواجهه با ایران: قدرت مشروعیت
جورج پركوویچ
اكتبر 2009
مقررات، كلید حفظ فشار مورد نیاز بر ایران و تنظیم كردن یك خروجی قابل‎پذیرش برای دو طرف و حافظ حیثیت آن‎‎هاست. ایران باید گام‌‎هایی را در جهت ساخت و حفظ اعتماد بین‎المللی و این‎كه تمام فعالیت‌‎های هسته‎ای‎اش صلح‌آمیز و فاقد بعد نظامی است، بردارد.

*سلامت اقتصادی ایران و تأثیر تحریم‌ها

حسین عسكری (دانشگاه جورج واشنگتن)، فرید محمدی (PFC Energy)، كوان هریس (جان‌ هاپكینز)، ماتیو لویت (WINEP)، كریم سجادپور
بیست و هفتم آوریل 2010- واشنگتن
وجود ذخایر عظیم انرژی، بیماری اقتصادی، سرفصل این میزگرد بوده است. میهمان‌‎های این میزگرد، سلامت كلی اقتصاد ایران، وضعیت زیرساخت‌‎های انرژی و نتایج احتمالی یك اصلاحات اقتصادی بزرگ را بررسی كردند. كریم سجادپور، اداره جلسه را بر عهده داشت.
سخنرانی‌‎های متخصصین
ایران: تحولات اخیر و تأثیرگذاری در سیاست آمریكا
كریم سجادپور
كمیته روابط خارجی كنگره آمریكا، بیست و دوم ژوئیه 2009
دولت اوباما باید با این وظیفه سخت كنار بیاید كه چه زمانی و چگونه با این نظام كه یكی از چالش‌‎های فوری امنیت ملی‌ است، مواجه شود

متخصصان ایران بنیاد كارنگی

* جورج پركوویچ (قائم‎مقام بخش تحقیقات)

وی همچنین مدیر برنامه سیاست هسته‎ای بنیاد است. تمركز تحقیقاتش بر راه‎برد‎های هسته‎ای و مبارزه با اشاعه هسته‎ای، به‎خصوص در جنوب آسیا و ایران و مشكل برابری در اقتصاد سیاسی بین‎الملل بوده و در این زمینه كتاب‌‎های زیادی به رشته تحریر درآورده است.
وی در سال‌‎های 1989 تا 1990 یكی از نطق‌نویسان و مشاوران سیاست خارجی سناتور جورج بایدن (معاون اول رییس‌جمهوری كنونی آمریكا) بوده است. پركوویچ از مشاوران "كمیسیون بین‎المللی مبارزه با اشاعه و خلع سلاح هسته‎ای " و عضوی از گروه كاری سیاست هسته‎ای شورای روابط خارجی آمریكاست.

حوزه‎‎های تخصصی وی سیاست خارجی آمریكا، مبارزه با اشاعه سلاح‎های هسته‌ای، امنیت، حكومت جهانی و بازیگران غیردولتی است.وی مدرك دكترای خود را از دانشگاه ویرجینیا، فوق‎لیسانس‎اش را از هاروارد و لیسانس را از دانشگاه كالیفرنیا در سانتاكروز گرفته است.
- دیپتی چوبی (معاون مدیر برنامه سیاست هسته‌ای) چوبی مسئول تعیین اولویت‌‎های راه‎بردی برنامه، هدایت تحقیقات و تهیه تحلیل‌‎های سیاست‌‎ها و رهبری "كنفرانس سیاست‌ هسته‎ای بین‎المللی كارنگی " است.

وی قبل از پیوستن به بنیاد كارنگی در سال 2006، مدیر "ابتكار صلح و امنیت " (PSI) از صندوق پلاف‎شایر بود. PSI شبكه‎ای از 160 اتاق ‌فكر، سازمان‌‎های حمایتی، گروه‎‎های محلی و حامیان مالی است كه با هم در جهت افزایش ظرفیت تأثیر سیاست‌‎های امنیت ملی آمریكا، همكاری می‌كنند.چوبی مدرك فوق‎لیسانس را در مسائل بین‎الملل با گرایش سیاست‌ امنیتی در جنوب آسیا، از دانشكده مسائل بین‎المللی و عمومی دانشگاه كلمبیا كسب كرده و همچنین سابقه مشاوره دادن به شركت‌‎های بزرگ تجاری در آسیا، اروپا و آمریكا را نیز دارد. وی لیسانس خود را در رشته حكومت از دانشگاه هاروارد گرفته است.

*آریل (الی) لویت (عضو پیوسته ارشد غیرمقیم برنامه سیاست هسته‌ای)

وی عضو هیئت مدیره "مؤسسه برادران فیشر در مطالعات راه‎بردی هوا و فضا " است.
قبل از پیوستن به‎كارنگی، لویت قائم‌مقام مدیرعامل "كمیسیون انرژی اتمی اسراییل " در بخش تصمیم‌سازی بوده است. لویت همچنین به‎عنوان مشاور امنیت ملی در سیاست‌‎های دفاعی و مدیر "دفتر كنترل سلاح و امنیت بین‎الملل " در وزارت دفاع رژیم اشغالگر، مشغول به‌كار بوده است.

وی در سپتامبر 2000، از ارتش اسراییل مرخصی دو ساله گرفت تا به‎عنوان كارشناس مدعو و مدیر مشترك پروژه "نیروی تبعیض‌آمیز " در مركز امنیت و همكاری بین‎المللی (CISAC) در دانشگاه استنفورد كار كند. قبل از مشاغل دولتی، لویت پنچ سال نیز در اتاق ‌فكر برجسته "مركز مطالعات راهبردی جافی " دانشگاه تل‌آویو بود. وی دكترا و فوق‎لیسانس خود را از داشنگاه كورنل و لیسانس‎اش را از تل‌آویو گرفته است.

*مارینا اوتاوی (مدیربرنامه خاورمیانه)

مارینا اوتاوی بر روی مسائل مربوط به تبدیل سیاسی و امنیت خاورمیانه كار می‌كند. وی كه یكی از تحلیل‌گران باسابقه بنیاد در زمینه تشكیل و تغییرات در نظام‌‎های سیاسی‎ است، همچنین كتاب‌‎هایی را درباره بازسازی سیاسی در عراق، افغانستان، كشور‎های بالكان و آفریقایی نوشته‌است.

او قبل از پیوستن به ‎كارنگی، سال‎های متمادی تحقیقاتی مربوط به آفریقا و خاورمیانه در دانشگاه آدیس‌آبابا (زامبیا)، دانشگاه آمریكایی قاهره و دانشگاه ویتواترزراند آفریقای جنوبی انجام داده است.

تحقیقات عمیق او در نوشته‎هایش كه شامل نگارش 9 كتاب و تدوین پنج كتاب دیگر است، منعكس شده. آخرین كتاب او به‎همراه عمرو حمزاوی با عنوان "رسیدن به پلورالیسم " منتشر شده است.وی دو مدرك دكترا از دانشگاه‎‎های كلمبیا (آمریكا) و پاوینا (ایتالیا) كسب كرده است.

* كریم سجادپور (عضو پیوسته برنامه خاورمیانه)

وی پس از چهارسال تحلیل‌گری مسائل ایران برای گروه "بحران بین‎الملل " در واشنگتن و تهران، ده‎‎ها مصاحبه با مقامات ارشد ایرانی، صدها روشنفكر، عالم، مخالف، شبه‌نظامی، تاجر، دانشجو، فعال و جوان، انجام داده است.سجادپور حضور مستمری در تلویزیون و رادیو بی.بی.سی، سی.ان.ان، NPR، اخبار PBS و الجزیره و برنامه‎‎های پر مخاطب شبكه‎‎های آمریكایی داشته و مقالاتی نیز در اكونومیست،واشنگتن‌پست،نیویورك‌تایمز، هرالد‎تریبون و فارین پالیسی نوشته است.

وی برای توضیح درباره مسائل خاورمیانه، توسط مقامات آمریكایی، اروپایی و اتحادیه اروپایی دعوت می‌شود و در برابر كنگره آمریكا نیز شهادت می‌دهد.او فوق‌لیسانس خود را از "مدرسه جان هاپكینز در مطالعات بین‎المللی پیشرفته " و لیسانس‎اش را از دانشگاه میشیگان گرفته است.
- شهرام چوبین (عضو پیوسته ارشد غیر مقیم) چوبین كه در شهر ژنو سوئیس مستقر است، تحقیقات خود را در مبارزه با اشاعه سلاح هسته‌ای، تروریسم و مسائل امنیتی خاورمیانه متمركز كرده است.

وی در سال‌‎های 1996 تا 2009 مدیر تحقیقات مركز سیاست امنیتی ژنو بوده است. چوبین با تخصص در مسائل امنیتی، یكی از مشاوران وزارت دفاع آمریكا، شركت رند و سازمان ملل است. وی مدیر مطالعات امنیت منطقه‎ای در "مؤسسه بین‎الملل مطالعات راهبردی " بوده و همچنین سابقه كار در مركز ویلسون و مؤسسه هادسون را دارد.

وی در دانشگاه‎‎های برجسته آكسفورد، هاروارد، كلمبیا و دانشكده‎‎های افسری نیز سخنرانی كرده است.
او كه دارای ملیت سوئیسی است، متولد تهران و تحصیل‎كرده انگلیس و آمریكاست. چوبین مدرك دكترای خود را از دانشگاه كلمبیا گرفته است..
- گزارش از انتشارات بنیاد كارنگی، شامل سرفصل‌‎های زیر است:
حقایق سیاسی و هسته‌ای ایران و گزینه‌های تصمیم‌سازی آمریكا
كریم سجادپور
كمیته روابط خارجی سنای آمریكا، سوم مارس 2009
گزینه‌های تصمیم‌سازی آمریكا در برابر ایران منوط به تعامل با ایران در مسائلی است كه دو طرف دارای منافع مشترك هستند و باید با ارتباط با مقام معظم رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای، و ارائه نظرات جامعه بین‌الملل درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران، صورت گیرد.
نگاه جهان به قدرتمندترین رهبر ایران
كریم سجادپور - مارس 2008 - با مقدمه جدید در دسامبر 2009
گزارش فوق كه توسط كریم سجادپور، كارشناس مسائل ایران بنیاد كارنگی نگاشته شده، شامل سرفصل‌‎های زیر است:
- اهمیت [آیت‌ا...] خامنه‌ای؛
- شاخصه‎‎های انقلاب؛
- شاخصه‎‎های انقلابی و سیاست خارجی؛
- چالش‌‎های رهبری و آینده ایران پس از [آیت‌ا...] خامنه‌ای؛
- نتیجه‌گیری و تأثیرات تصمیم‌سازی آن.

وی در پژوهشی نزدیك به چهل صفحه‌ای، به كنكاش در سخنرانی‌ها، نوشته‌ها و مواضع رهبر انقلاب در سه دهه گذشته پرداخته و می‌نویسد: شاید در جهان، هیچ رهبری وجود نداشته باشد كه به اندازه آیت‌الله خامنه‌ای برای مسائل جاری جهان اهمیت داشته، اما همزمان تا این حد برای جهانیان ناشناخته باشد.

وی همچنین می‌افزاید كه برخلاف تصور برخی از تحلیل‌گران كه نگاه‎شان معطوف به رییس‌جمهوری است، قدرت واقعی سیاسی در دستان رهبر معظم ایران است: "زمان آن فرارسیده كه جهان كمتر به احمدی‎نژاد و بیشتر به آیت‌ا... خامنه‎ای بپردازد. چراكه سیاست‌‎های خارجی، داخلی و اقدامات ایران در طول دو دهه گذشته، همه بازتاب دقیقی از سخنرانی‎‎های ایشان هستند. "

به‎نظر وی "بلاغت ایشان، رهبری مصمم را به نمایش می‌گذارد كه به‎صورت قابل‎توجهی از دیدی استوار و منسجم نسبت به جهان برخودار است. "

كریم سجادپور در بخشی از مقاله‌اش می‌نویسد: "مقام‌های آمریكایی هنگامی كه با این انتقاد مواجه می‌شوند كه "چرا به تماس با ایران نمی‌پردازند "، در پاسخ می‌گویند، با چه كسی در ایران باید گفت‌وگو كرد. با این‌كه پاسخ شاید آیت‌الله خامنه‌ای باشد، واقعیت آن است كه تا زمانی كه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر باشد، تغییر بنیادی در سیاست داخلی یا خارجی ایران هم غیرمحتمل است. "

سجادپور می افزاید: "آیت‌الله خامنه‌ای به این دلیل به مقام رهبری انتخاب شد كه به آرمان‌های انقلابی و آموزه‌های آیت‌الله خمینی وفادار بود. "
البته در این مقاله به انعطاف‌های رهبر انقلاب نیز اشاره شده است.

نویسنده مقاله می‌گوید: "هر طرحی كه آمریكاییان برای برقراری تماس با ایران طراحی كنند و آیت‌الله خامنه‌ای را در نظر نیاورند، پیشاپیش محكوم به شكست است. "

وی می‌افزاید: اقدام ناموفق دولت كلینتون كه آیت‌الله خامنه‌ای را درنظر نمی‌گرفت و همچنین پرداختن به خاتمی و اصلاح‌طلبان در سال 2000، نمونه‌هایی در همین زمینه به شمار می‌روند.

سجادپور در ادامه لازمه این مسئله را سه نكته می‌داند:

- ایشان باید متقاعد شوند كه آمریكا مشروعیت جمهوری اسلامی را قبول دارد و به آن احترام می‌گذارد و به‎دنبال تغییر حكومت نیست؛

- ایشان هیچ‎گونه توافقی را كه لازمه‌اش قبول شكست یا عقب‌نشینی از مواضع باشد, نمی‌پذیرند و با فشار هم حاضر به مصالحه نمی‌شوند؛

سجادپور در پایان می‌افزاید: "اما اگر فقط یك مساله كه آزموده شده و درست باشد، همانا این نكته است كه دیدگاه تماس با ایران اگر هدف خود را نادیده گرفتن، دور زدن یا دست كم گرفتن آیت‌الله خامنه‌ای قرار دهد، محكوم به شكست است. "

در اواخر سال 2009،‌ سجادپور مقدمه جدیدی به كتاب اضافه كرد كه برخلاف ساختار اصلی گزارش كه با 39 بار نقل قول مستقیم از صحبت‌‎های ایشان، تلاش كرده بود روندی علمی - پژوهشی داشته باشد، لحنی ژورنالیستی، شعاری و كینه‌توزانه داشت. علاوه‎براین، در مقدمه فوق، با بزرگنمایی رخداد‎های پس از انتخابات، آن را چالشی جدی برای جایگاه رهبری دانسته است.

* بنیادهایی محافظ شركتهای بزرگ غربی

بنیادهایی همچون فورد، كارنگی، راكفلر و هیوز با تسلط كامل بر مناسبات داخلی و خارجی آمریكا و منابع مالی و انسانی آن، اهداف سلطه‎جویانه و استعماری این كشور را از طرق مختلف آموزشی، سیاسی، تبلیغاتی و... در جهان تعقیب می‌كنند.

شرط تداوم حیات شركت‎ها و مؤسسات اقتصادی بزرگ غرب، وجود پشتوانه‌ها و زمینه‌هایی است كه شامل مواردی همچون: پشتوانه‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی، و دستیابی به علوم و فنون روز از سویی و اشراف بر افكار عمومی، كنترل اندیشه‌ها، بازاریابی‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی در سطح جهان، ارتباط با اندیشمندان و صاحب‎نظران و چهره‌ها و جریان‎های سیاسی حوزه‌های خارج از اقتدار، نفوذ در جوامع رقیب، برآوردها و ارزیابی‌های دائمی از موقعیت خود و رقبا و... است.

ارتباط و هماهنگی برای دستیابی به امتیازات و موقعیت‎های فوق تنها از عهده مؤسساتی برمی‌آید كه بتوانند در معادلات حساس، ضمن جلب و جذب منافع و برطرف ساختن خطر، مقاصد چند منظوره را دنبال كنند. مؤسسات و تشكیلاتی كه در قالب موقوفه‌ها و بنیادهای خیریه و مؤسسات علمی و پژوهشی غیرانتفاعی و عام‎المنفعه با اهداف ظاهرا انسانی فعالیت می‌كنند، در مصونیت كامل از هرگونه سوءظن و تردید و در عین حال فشار مالی و الزامات قانونی جهت پاسخگویی هستند.

مشهورترین این بنیادها: بنیاد فورد، بنیاد راكفلر و بنیاد كارنگی هستند كه هر یك صدها بنیاد و مؤسسه و تشكیلات مشابه داشته و هر كدام بر بخشی از بدنه اجرایی یا نظام سیاسی آمریكا و مراكز حساس این كشور احاطه دارند.

از سال 1945 تا زمان حاضر، هیچ شخصیت آمریكایی كه مشاغل و پست‎های مهم سیاسی را عهده‎دار شده، وجود ندارد كه مدتی در این بنیادها كار نكرده و از آن‎ها حقوق دریافت نكرده باشد. در واقع، این بنیادها به منزله اتاق رخت‎كنی برای ورود به مقامات عالی هستند.

آیزنهاور رییس‎جمهوری اسبق ایالات متحده، مدت‎ها عضو هیئت‎مدیره بنیادهای فورد و كارنگی بود.

دین راسك و جان فاستردالس از وزرای خارجه اسبق آمریكا هر كدام مدت‎ها ریاست بنیادهای كارنگی و راكفلر را برعهده داشتند.

‌رابرت مك نامارا، رالف بانچ، سایروس ونس و هنری كسینجر نیز هر كدام سالیان طولانی در هیئت مدیره و دیگر بخش‎های بنیادهای فورد و راكفلر و كارنگی حضور داشتند.

بنیاد كارنگی كه فعالیتش را درباره مطالعات روابط بین‌المللی و مسائل صلح و امنیت جلوه‌گر ساخته و انتشارات و رسالات متعددی را در این‌باره توسط محققان همكارش تهیه كرده و به افكارعمومی ارایه می‌دهد، از بنیادهای حساسی است كه با پنتاگون و سیا ارتباط مستقیم دارد. در واقع هدف اصلی این بنیاد ارتباط با جریان‎های سیاسی و دست‌اندركاران و زمامداران جوامع مختلف، به‎خصوص رژیم‌های سیاسی است كه با ایالات متحده تضاد منافع دارند.

برای نمونه در سال 1947، این بنیاد با اعطای مبلغ 750 هزار دلار به رییس دانشگاه هاروارد، مركزی را برای تحقیق و پژوهش مسائل شوروی سابق تحت عنوان مركز مطالعات روسیه تأسیس می‌كند. در سال 1953، بنیاد فورد نیز به سهم خود كمك‌های شایانی می‌كند و بودجه مؤسسه را افزایش می‌دهد. در سال 1959 مركز نامبرده اجرای طرح پژوهشی بسیار وسیعی را درباره سیستم اجتماعی اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز می‌كند كه اطلاعات جمع‌آوری شده فوق با ارقام بالا به مؤسسه تحقیقات منابع انسانی نیروی هوایی آمریكا فروخته می‌شود و در اختیار پنتاگون و سازمان سیا قرار می‌گیرد.

در این‎جاست كه موارد بسیار زیادی از همكاری‌های آن‎ها در پشت‌پرده را می‌توان ذكر كرد. به‎عنوان مثال، شورای روابط خارجی آمریكا برای تأمین منابع مالی خود، مانند دیگر مؤسسات از اعضاء و خیرین استفاده می‌كند ولی بار اصلی هزینه‌ها بر دوش دو موقوفه اصلی یعنی راكفلر و كارنگی است.

بنیاد كارنگی تحت عنوان وظایف خود در "آموزش بزرگسالان "، صدها هزار دلار طی سال‌های متمادی به این شورا كمك كرده است.
در یكی از پروژه‌های به اصطلاح "آموزشی " كه توسط بنیاد، طرح‌ریزی و توسط شورا اجرا شده بود، گروه‌های تحقیقاتی‌ محلی و كمیته‌های روابط خارجی در شهر‌های متعددی در سراسر آمریكا در سال 1938بنیان‌گذاری شد. در حقیقت این تشكیلات، مسئولیت توجیه عموم مردم درباره سیاست‌های آمریكا را داشتند.

آخرین نمونه از ارتباطات دو سویه، حضور مسئولین شورای روابط خارجی در هیئت امنای سازمان‌های تأثیر‌گذار همچون بنیاد راكفلر و كارنگی است. در مجموع، 11نفر(20 درصد) از 55 مسئول، از چنین شرایطی برخوردارند كه اكثرا در سازمان‌های مختلف زیرمجموعه كارنگی هستند
- حواشی
فیلیپ وایس در نشریه "نیویورك آبزرور " نوشته‌است كه آناتول لیون، عضو پیوسته ارشد كارنگی "مجبور به خروج از كارنگی شد، زیرا كه آن‎ها نمی‌خواستند كه حرف‌هایی را كه درباره اسراییل می‌زند، بشنوند. " لیون نسبت به برخی از مسائل در روابط آمریكا با رژیم صهیونیست، انتفاد داشت. در حقیقت لیون به‎طور شفاف بیان كرده بود كه برخی تصمیمات آمریكا كه باب میل رژیم اشغالگر اتخاذ می‌شود، مخالف "اعلامیه استقلال آمریكا "ست.
لیون می‌گوید: "من به همراه دوستانم تصمیم گرفتیم كه نقش فعالی بازی كرده و در راستای چیزی كه به نظرمان روشنفكران عمومی-سیاست‌سازی به جامعه خود بدهكار هستند، عمل كنیم... ما باید هر چیز را داریم برای نظراتی كه به آن اعتقاد داریم، ایثار كنیم. حال دیگر زمان تنها حرف زدن گذشته‌ است، ما باید با روش سیاسی عمل كنیم. "
اعتراضات هانس
ادعای "مجمع بین‌الملل حقوق كارگران " كه كارخانه نساجی TOS در جمهوری دومینیكن كه زیرمجموعه شركت "هانس‌برندز " است، به‎طور جدی حقوق كارگران را پایمال می‌كند، جسیكاتی ماتیوس، رییس كنونی بنیاد را وارد حواشی زیادی كرد. ماتیوس یكی از اعضای هیئت‎مدیره هانس‌برندز است.
14 مارس 2008، دانشجویان و فعالین كارگری، در مقابل دفتر مركزی بنیاد كارنگی در واشنگتن راهپیمایی كردند كه به ماتیوس "فشار بیاورند " تا "با استفاده از قدرتش به عنوان عضوی از هیئت مدیره، شرایط مشقت‌آمیز كارگران " در كارخانه را به پایان برساند.
یكی از كارگران، پوستری با شعار "مرد ریاكار حقوق بشر سال " در دستان خود داشت. طبق گفته معترضین، ماتیوس ملاقات با كارگران را نپذیرفت.